3 najlepsze książki dla nastolatków

Szukasz ciekawych książek dla młodzieży? Gubisz się w natłoku propozycji, w których każde zestawienie nazywane jest „najlepszymi książkami młodzieżowymi”? Odkryj naszą skromną selekcję wartościowych książek dla młodzieży, które warto przeczytać!

Smartfon i media społecznościowe, konsola, komputer, Netflix, HBO GO – konkurencja wobec literatury dla nastolatków bardzo duża. Wbrew pozorom książki wcale nie stoją na przegranej pozycji. Najlepsze książki młodzieżowe sprzedają się w milionach egzemplarzy, a światy filmowe i literackie wzajemnie się przenikają. Sprawdź, jakie propozycje ciekawych książek dla młodzieży warto uwzględnić!

„Eleonora i Park” – o nastoletniej miłości inaczej

Wartościowe książki dla młodzieży nie są łatwe do znalezienia. Specjalnie dla Was wyłuskaliśmy tę perełkę. Powieść autorstwa piarki Rainbow Rowell opowiada historię dwojga nastolatków, którzy się w sobie zakochali. Książka łamie popularne schematy, 16-latkowie wydają się być bardziej dojrzali niż niejedni dorośli i w momencie zauroczenia, orientują się, że ich miłość prawdopodobnie nie przetrwa próby czasy. Mimo przeciwności losu i racjonalnej kalkulacji, bohaterowie postanawiają walczyć i postarać się, aby ich uczucie przetrwało burzliwy okres dojrzewania. Książki młodzieżowe o miłości często replikują te same schematy, tutaj mamy odważną i wartościową dla młodego czytelnika powieść, bohaterowie nie są infantylni, kibicujemy im od pierwszych stron. Odważna i piękna pozycja, którą polecamy bez względu na wiek!

„Igrzyska Śmierci” – fascynująca, dystopijna przygoda!

Rozwarstwione i zepsute do cna społeczeństwo, w którym dominują bogaci urządzający co roku brutalne igrzyska – najbiedniejsi walczą o śmierć i życie na arenie głodowych igrzysk.

Główna bohaterka Katniss Everdeen mieszka w jednym z biedniejszych dystryktów w powojennej Ameryce – choć nie zostaje ona wybrana do zawodów na arenie, postanawia wziąć udział w igrzyskach, zamiast swojej siostry. Wyrazista i bezkompromisowa główna bohaterka oraz oryginalnie skonstruowana fabuła zadecydowały o międzynarodowym sukcesie książki Suzanne Collins, który to sukces został dodatkowo wsparty przez adaptacje filmowe. Powieść zapewni rozrywkę na długo – „Igrzyska” to trylogia, w której można się  „zatopić” się na długie, długie wieczory! Potem oczywiście warto obejrzeć kinowe adaptacje – zekranizowano wszystkie części książki.

„Normalni Ludzie”, czyli przykład książki o miłości dla starszych nastolatków

Kto powiedział, że nastolatkowie lubią czytać książki wyłącznie o bohaterach i bohaterkach, którzy dorównują im wiekiem? Ciekawe książki dla młodzieży mogą dotyczyć spraw, z którymi równie dobrze mogą identyfikować się dorośli. „Normalni ludzie” Sally Rooney to książka, którą z jednej strony z wypiekami na twarzy przeczytają dwudziestolatkowie, ale równie zainteresowani lekturą będą siedemnastolatkowie. Powieść opowiada splątane losy młodych-dorosłych – Marianne i Conella. Mimo że bohaterowie pochodzą z tego samego miasteczka w Irlandii i wiele ich różni, to z czasem zaczyna ich łączyć coś więcej. Romans jest przez Marienne i Conella ukrywany przed znajomymi ze szkoły. Jak potoczy się ich historia, co się zmieni, gdy pójdą na studia, czy młodzieńcza miłość przetrwa próbę czasu? „Normalni ludzie” to książka wyjątkowa, napisana niewymuszonym językiem i świetnie zakorzeniona we współczesności. Warto także dodać, że HBO GO nakręciło na podstawie książki serial, który zbierał równie pozytywne oceny, jak książka. Polecamy zarówno książkę, jak i serial!