Czym są kody ISBN i do czego służą?

Czym jest tajemniczy numer ISBN? Kto nadaje numery ISBN? Czy proces przydzielenia numeru dotyczy wyłącznie wydawców, czy selfpublisher również może uzyskać numer? Sprawdź!

Trzynastocyfrowy numer, który znajduje się na odwrocie strony tytułowej i czwartej stronie okładki nazywany jest numerem ISBN.

Numer ISBN to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (International Standard Book Number). Numer pozwala na identyfikację danego wydawcy oraz szczegółów danej publikacji.

Numery ISBN są przyznawane przez Bibliotekę Narodową w określonych pulach:

  • 10 numerów ISBN,
  • 100 numerów ISBN,
  • 1000 numerów ISBN,
  • 10 000 numerów ISBN.

Od 2007 roku numer ISBN składa się z 13 cyfr, które są umieszczone w pięciu grupach rozdzielonych znakiem (-). Każdy numer ISBN można zapisać bez łącznika. Taki zapis nazywany jest standardem ISBN EAN. Zapis EAN jest niezbędny do wygenerowania kodu kreskowego.

  • Przykład numeru ISBN: 978-83-644-7691-4
  • Przykład numeru ISBN (EAN): 9788364476914

Czy nadanie numeru ISBN jest bezpłatne?

Numer ISBN nie jest elitarnym kodem, do którego dostęp mają tylko najwięksi wydawcy. Selfpublisherzy bezproblemowo uzyskują numer ISBN, a ostatnimi laty dostęp do puli ISBN został znacznie uproszczony.

Jeśli myślisz o tym, żeby samodzielnie wydać książkę, to mamy dla Ciebie dobrą informacje. Numer ISBN jest bezpłatnie przydzielany przez Bibliotekę Narodową. Wystarczy, że złożysz przez internet wniosek o pulę numerów ISBN. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli nakład Twojej książki przekroczy 100 egzemplarzy, to będziesz musiał obowiązkowo przekazać 17 egzemplarzy do Biblioteki Narodowej.

Z perspektywy selfpublishera numer ISBN opłaca się także ze względu na obniżoną stawkę VAT (5%). Posiadanie numeru ISBN sprawi, że drukarnia nie będzie musiała doliczać ceny netto w wysokości 23%.

Numer ISBN – najczęściej pojawiające się pytania

Gdzie powinien znajdować się numer ISBN?

Jeśli już posiadasz numer ISBN, powinieneś także pamiętać o tym, że numer powinien zostać wydrukowany na odwrocie strony tytułowej i czwartej stronie okładki.

Czy dodruk powinien mieć osobny numer ISBN?

Nowy numer ISBN dotyczy wznowień i publikacji znacząco różniących się o od poprzednich wydań. Jeśli nakład Twojej książki się wyczerpał, to nie musisz przydzielać publikacji nowego numeru ISBN.

Gdzie znajduje się wyszukiwarka numerów ISBN?

Baza numerów z katalogiem wydawców ISBN znajduje się w serwisie e-ISBN.

Kod ISBN ułatwia sprzedaż książek

Jednolity system katalogowania wydawnictw ułatwia nie tylko obrót nowymi książkami, ale także sprzedaż na rynku wtórym. Dzięki temu, że wydawca wprowadził wszystkie szczegóły danego wydania, automatyczne systemy sprzedaży książek są w stanie szybko wycenić daną pozycję.

Chcesz sprzedać stare książki? Wystarczy, że wejdziesz na stronę główną Skupu Książek i wpiszesz numer ISBN. System bezproblemowo radzi sobie zarówno z kodami ISBN z łącznikami, jak i z numerami bez łączników w formacie EAN.

Masz swoim księgozbiorze pozycje, które nie mieszczą się w Twojej biblioteczce? Nie czekaj, sprzedaj nam swoje książki już teraz!