Jakie książki fantasy kupić dla młodzieży?

Szukasz książki fantasy dla nastolatka? Rozpalenie w młodej osobie miłości do czytania może wydawać się dość trudnym zadaniem. Jednak wcale nie musi tak być! Wystarczy znaleźć odpowiednią lekturę. A dobra powieść fantastyczna potrafi zachwycić! Sprawdź, jakie książki fantasy kupić dla młodzieży.

Fantasy to gatunek literacki, który cieszy się obecnie ogromną popularnością. To właśnie książki z tej kategorii trafiają do zestawień najlepiej sprzedawanych na całym świecie. Książki fantasy są przepełnione magią i nadprzyrodzonymi zjawiskami. Rządzi w nich wyobraźnia: autorzy kreują zupełnie nowe światy, których źródłem jest ich fantazja. Dlatego też książki te przenoszą czytelników do zupełnie innej rzeczywistości.

Na rynku wydawniczym nieustannie pojawiają się nowe książki z gatunku fantasy. Wśród nich znajdziesz nie tylko świeże tytuły, ale i kontynuacje serii. Które z nich warto kupić dla młodszych czytelników?

Książki fantasy — dlaczego to dobry wybór dla młodzieży?

Fantasy to jeden z gatunków, po które młodzież sięga najczęściej. I choć ma on swoich fanów w każdej grupie wiekowej, to jednak właśnie nastoletni czytelnicy stanowią tę najliczniejszą. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, bo czytanie o fantastycznych światach, niecodziennych przygodach i wyjątkowych bohaterach jest nie tylko fascynujące, ale i pozwala przenieść się w zupełnie inny wymiar.

Takie książki pokazują, że inność to wyjątkowość. Zauważ bowiem, że główne postacie takich opowieści są albo całkiem zwyczajni, albo wręcz przeciwnie — całkowicie różnią się od innych. A przecież większość osób właśnie dokładnie tak czuje się wtedy, gdy dorasta. Młodzież może więc utożsamić się z bohaterami takich powieści, czerpiąc z nich siłę, odwagę i motywację.

Książki fantasy są świetne dla młodzieży, ponieważ jak żadne inne, rozwijają wyobraźnię. Dzięki temu w tych dorastających ludziach rozwija się kreatywność i chęć do podejmowania życiowych wyzwań. Warto podkreślić także wpływ takich powieści na umiejętność odróżnienia dobra od zła. To niezwykle ważne w wieku, w którym w człowieku kształtują się osobowość i wartości.

Przede wszystkim jednak książki fantasy to dla młodzieży to rewelacyjna rozrywka. Takie historie są niezwykle wciągające, angażujące i wzbudzające emocje. Jeśli więc rozwijać w najmłodszych pasję do czytania, to właśnie poprzez powieści fantasy!

Najlepsze książki fantasy — klasyki gatunku

Choć wybór wśród książek z gatunku fantastyki jest ogromny, to jednak znajdują się wśród nich tytuły, które można uznać już za klasykę. Miliony sprzedanych egzemplarzy, liczne ekranizacje i niezliczona liczba fanów na całym świecie — to łączy je wszystkie. Jeśli chcesz kupić książkę fantasy, która będzie prawdziwym pewniakiem, to koniecznie postaw właśnie na którąś z poniższych propozycji. Każda z nich gwarantuje fascynację dosłownie od pierwszego słowa.

Przygody z hobbitami w roli głównej

Zacznijmy od Tolkiena, czyli autora, spod którego pióra powstały dzieła takie, jak Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz trylogia Władcy Pierścieni zaczynająca się książką Drużyna Pierścienia. Bohaterowie powieści Tolkiena znani są zresztą doskonale nie tylko miłośnikom literatury, ale i filmu. Hobbit to doskonały wybór dla dzieci i nastolatków w wieku do około 13 lat. Książka ta w przystępny sposób wprowadzi młodszych czytelników do świata Śródziemia.

Prawdziwa przygoda zaczyna się dopiero w kontynuacji przygód tych postaci. Trylogia Tolkiena to prawdziwa uczta dla fanów akcji i przygody. Jednak te książki przeznaczone są już raczej dla starszej młodzieży, ponieważ pojawiają się w nich bitwy, mroczne i przerażające istoty.

Wiedźmin — coś dla starszej młodzieży

Za jedne z najlepszych rodzimych książek fantasy powszechnie uznaje się także cały cykl wiedźmiński. Wiedźmin, którego autorem jest Andrzej Sapkowski to propozycja dla starszych nastolatków — najlepiej powyżej 16 roku życia. Dlaczego? Główny bohater, czyli Wiedźmin jest zabójcą potworów — nietrudno więc domyślić się, że w sadze tej kryje się wiele przemocy. Niemniej jest to jedna z najpopularniejszych serii fantastycznych na świecie.

Harry Potter

Tego bohatera chyba nie trzeba nikomu przedstawiać — i to niezależnie od tego, czy jest się molem książkowym, czy też okazjonalnym czytelnikiem. Seria książek o Harrym Potterze i jego przyjaciołach z Hogwartu to propozycja dla młodzieży w każdym wieku. Pierwsza część, czyli Harry Potter i Kamień Filozoficzny sprawdzi się nawet dla młodszych czytelników.

Seria Harry Potter przenosi nas do świata czarów i magii. Zwykły chłopiec mieszkający w komórce pod schodami u wujostwa okazuje się być czarodziejem — i to nie takim zwykłym, ale tym, który ma pokonać największego wroga, czyli Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać.

Saga Zmierzch

Jeśli chodzi o książki fantasy romans cieszy się ogromną popularnością wśród nastolatków, szczególnie romans paranormalny. Saga Zmierzch jest już właściwie klasyką tego nurtu. Autorka sagi, Stephanie Meyer, zapoczątkowała trend na książki o wampirach żyjących między ludźmi. Seria ta była swego czasu niemal tak popularna, jak książki o Harrym Potterze.

W Zmierzchu bardzo ważnym elementem jest wątek miłosny, pojawiający się pomiędzy wampirem Edwardem i śmiertelniczką Bellą. To idealny wybór dla nastolatków, którzy przecież właśnie przeżywają swoje pierwsze zauroczenia.

Co nowego w świecie fantasy? Książki fantasy ranking 2022

Jeśli chcesz kupić dobrą książkę dla nastolatka, który uwielbia czytać, to z pewnością żadna z wyżej wymienionych się nie sprawdzi. Dlaczego? Bo jak na mola książkowego przystało, na pewno wszystkie je już dawno przeczytał. Koniecznie więc sięgnij w takim przypadku po coś z nowości. W tym celu najlepiej sprawdź aktualny ranking na 2022. Książki fantasy dla młodzieży, które w tym roku już są lub z pewnością zostaną bestsellerami to m.in.:

  • Krew i popiół. Tom 1, Armentrout Jennifer L.;
  • Królestwo Nikczemnych, Maniscalco Kerri;
  • Płoń dla mnie. Ukryte dziedzictwo. Tom 1, Andrews Ilona;
  • Blask ostatecznego kresu. Trylogia Licaniusa. Tom 3, Islington James;
  • Oczy smoka, King Stephen.

Każda z tych książek to doskonały wybór dla nastolatka. Możesz więc śmiało postawić na taki zakup!