Jakie książki obyczajowe warto przeczytać? 5 najlepszych propozycji

Chcąc oderwać się od zgiełku codzienności i problemów, lubimy przenieść się w świat literatury, w którym to inne osoby mierzą się z wyzwaniami, szukają miłości czy drogi
do realizacji marzeń. Zatracenie się w świecie istniejącym nie raz tylko w książkach jest dla nas wytchnieniem, dając nam możliwość relaksu. Książki obyczajowe nadają się doskonale do tego, by choć na chwilę się oderwać od rzeczywistości. Sprawdź polecane książki obyczajowe, które pozwolą Ci na chwilę zapomnienia.

1. Michel Bussi – Śniłam za mocno

Książki obyczajowe dla dorosłych francuskiego pisarza Michela Bussiego
w mistrzowski sposób łączą cechy tego gatunku z thrillerem. Autor tworzy dzieła magiczne, zaskakujące i trzymające w napięciu do samego końca.

Wraz z główną bohaterką książki obyczajowej Śniłam za mocno, stewardessą Nathy, udajemy się do trzech miast – San Diego, Barcelony i Dżakarty. Przez niezwykłe zbiegi okoliczności, bohaterka wraca do miejsc, które odwiedziła ponad 20 lat wcześniej. Razem z nią poznajemy jej niezwykłe przygody w tych miastach, historię jej wielkiej miłości oraz wielkiego rozczarowania.

Czy ta historia będzie miała swój happy end jak na najlepsze książki obyczajowe przystało? Nie dowiemy się tego do ostatniej wręcz chwili, bowiem Bussi tak zręcznie prowadzi historię, że aż do samego końca nie będziemy wiedzieli, czy ten wielki powrót do miast, które Nathy odwiedziła 20 lat wcześniej, jest rzeczywiście dziełem przypadku. A może to umysł Nathy płata jej figle?

Mimo że ogromna część tej historii, skupia się na wielkiej miłości głównej bohaterki, Śniłam za mocno nie jest banalnym romansidłem, ale ma w sobie coś więcej. Co takiego jest magicznego w tej książce obyczajowej, że czyta się ją z zapartym tchem? Tego czytelnik musi dowiedzieć się sam.

2. Kristin Harmel – Słodycz zapomnienia

Polecane książki obyczajowe o najwyższych ocenach na forach czytelniczych rzadko kiedy są zwykłymi romansidłami. Nie sposób bowiem stworzyć książkę zapadającą w pamięć, taką, do której chce się wrócić, powtarzając utarty schemat samotnej kobiety, która nagle i niespodziewanie poznaje miłość swojego życia.

Tytuł Słodycz zapomnienia może sugerować, że ta książka obyczajowa będzie kolejną pozycją o miłości i rzeczywiście, o miłości trochę w niej poczytamy. Choć głównie skupimy się w niej na braku tej miłości, sercach z lodu i poważnych przyczynach braku uczuć do drugiego człowieka.

Najlepsze książki obyczajowe muszą mieć w sobie to coś, dzięki czemu oceny czytelników będą wysokie. Nic w tej książce nie jest proste – nie jest łatwo powiedzieć własnej córce kocham Cię, nie jest prosto przypomnieć sobie imię osoby, z którą rozmawiamy kiedy cierpi się na chorobę Alzheimera, jak jedna z bohaterek Rose, nie jest też łatwo prowadzić cukiernię, która jest rodzinną tradycją, kiedy bank zwraca się do głównej bohaterki Hope o zwrot kredytu.

Książki obyczajowe dla dorosłych autorstwa Kristin Harmel bardzo często nawiązują do Holocaustu, o którym przeczytamy również w tej powieści. Ta książka pozwoli także każdemu zrozumieć, dlaczego granice między katolicyzmem, judaizmem i islamem nie zawsze są takie istotne.

3. Lucinda Riley – Siedem sióstr

Siedem sióstr to seria aż 7 książek autorstwa Lucindy Riley, w której poznajemy 6 sióstr. Ich ojciec, Pa Salt, adoptował je z różnych stron świata, nadając im imiona mitycznych Plejad. Kiedy ich ojciec umiera, zostawia im wskazówki, które mają je doprowadzić do odkrycia ich korzeni. W 7 tomie zbliżamy się do tajemnicy zaginionej 7 siostry, ale historia zakończy się
w zapowiadanym na 2023 rok 8 tomie.

Niestety w trakcie tworzenia ostatniego, kończącego całą serię tomu, Lucinda Riley zmarła, zostawiając wskazówki co do koncepcji całości. Ostatnią wolą autorki, która od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, było aby to jej syn, Harry, ukończył pracę nad tą książką obyczajową.

4.  Karolina Winiarska – Nie jesteś sama

Książki obyczajowe polskie cieszą się nie mniejszą popularności od książek zagranicznych autorów. Na liście „książki obyczajowe 2022, które warto przeczytać”, powinna się znaleźć ta pozycja Nie jesteś sama.

Siostry Kinga i Jagoda oraz ich mama Helena otrzymują w spadku po Zenonie, ojcu i mężu, szachowy pionek, stary bilet na film i torebkę nasion. Zenon większość swego życia spędził na morzu, więc kobiety nie do końca wiedzą, co mężczyzna miał na myśli, zostawiając taki testament. Czy kobiety odkryją znaczenie tych przedmiotów? W tej książce obyczajowej polskiej będziemy te poczynania śledzić z uśmiechem na ustach.

5. Eliza Korpalska – Podziały nocy

Do najciekawszych książek obyczajowych 2022 zaliczymy także Podziały nocy. To doskonałe połączenie kryminału z codziennymi peryptiami.

Główna bohaterka, Aurelia, leczy się psychiatrycznie w szpitalu, w którym dochodzi do morderstwa. W tej książce obyczajowej polskiej spróbujemy znaleźć mordercę, a także skupimy się na zaburzeniach Aurelii – czy to niedostosowanie społeczne? Narcystyczne zaburzenia osobowości? A może to wszystko wina świata bezdusznych ludzi? Wiele pytań postawionych zostanie przed czytelnikiem. Jakie będą na nie odpowiedzi? Zapraszamy do lektury!