Nauka poprzez czytanie, czyli książki naukowe i popularnonaukowe

Książki popularnonaukowe poszerzają horyzonty i pozwalają na efektywne przyswojenie wiedzy. Jakie są najlepsze książki popularnonaukowe i jak możemy scharakteryzować styl popularnonaukowy?

Jednym z podstawowych zadań naukowców i naukowczyń, oprócz zdobywania wiedzy i prowadzenia badań naukowych, jest popularyzacja nauki. Odkrycia naukowe, tezy czy rewolucyjne teorie powinny zatem nie tylko zostać w murach akademii, ale także wydostać się poza nie i dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Najprostszą odpowiedzią na pytanie „co to jest książka popularnonaukowa” będzie proste stwierdzenie: „książka popularnonaukowa została napisana przez naukowca / naukowczynię”.

Dobry styl popularnonaukowy to…

Styl popularnonaukowy stylowi popularnonaukowemu nierówny. Książki popularnonaukowe muszą zostać napisane przystępnym językiem, a skomplikowane terminy powinny być tłumaczone w tekście właściwym lub w formie przypisów. O tym, czy książka popularnonaukowa będzie lekkostrawna, decydują nie tylko umiejętności pisarskie danego naukowca, ale przede wszystkim – odpowiednia redakcja i korekta tekstu. Nad najlepszymi książkami naukowymi czuwają dodatkowo recenzenci naukowi, którzy dbają o to, aby przekazana wiedza była pozbawiona generalizacji i nadinterpretacji. Nauka z książek popularnonaukowych to najlepszy pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i kompetencji.

Jeśli szukasz książek popularnonaukowych, poznaj 3 najlepsze naszym zdaniem książki popularnonaukowe, które szczerze możemy Ci polecić. Jest to oczywiście dobór subiektywny – pod uwagę wzięliśmy stosunkowo „świeże” lub niedawno wznawiane wydawniczo pozycje.

„Krótka historia czasu”, Stephen Hawking

Fizyka była znienawidzonym przez Ciebie przedmiotem, a może wręcz przeciwnie – fascynowały Cię zjawiska przyrodnicze, które dzięki nauce mogłeś precyzyjnie opisać? Stephen Hawking, legendarny astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny napisał jedną z lepszych książek popularnonaukowych. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy rozpoczął się czas oraz w kiedy powstał wszechświat i czy kiedyś wszechświat przestanie istnieć, to sięgnij po tę książkę. „Krótka historia czasu” to także prawdziwe antidotum dla tych, którzy mają złe wspomnienia z fizyką w szkole. Wystarczy kilka stron tej pasjonującej lektury, żeby wyleczyć się z kompleksów!

„Sapiens, od zwierząt do bogów”, Yuval Noah Harari

Jak powstał homo sapiens? W jaki sposób człowiekowi udało się zdominować wyścig o palmę pierwszeństwa wśród gatubków, mimo swoich fizycznych ograniczeń? Czym była rewolucja kognitywistyczna? Na te i wiele innych pytań znajdziesz w książkach izraelskiego profesora historii, którego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Jeśli ta pozycja przypadnie Ci do gustu, sięgnij po kolejne książki tego autora – „Homo deus: krótka historia jutra” oraz „21 lekcji na XXI wiek”. Harari używa stylu popularnonaukowego w najlepszy z możliwych sposobów – jego książki są świetnie napisane i zredagowane, a do tego są po prostu ciekawe.

„Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg”, Joseph E. LeDoux

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale psychologia nadal nie umie jednoznacznie zdefiniować świadomości. Mimo wielu teorii dotyczących podświadomości i całego (dość mocno skompromitowanego) nurtu psychoanalitycznego, naukowcy nadal nie są w stanie zdefiniować, czym jest świadomość i odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstała. Joseph E. LeDoux, wybitny amerykański neurobiolog, analizuje historię naturalną życia na Ziemi i stawia prowokujące pytania, na które człowiek coraz częściej nie jest w stanie udzielić jednoznacznych odpowiedzi.

Joseph E. Ledoux omawia nasze miejsce w przyrodzie, analizuje proces ewolucji ludzkiego układu nerwowego i wydaje się mieć sensowne wytłumaczenie na to, dlaczego u homo sapiens pojawiła się świadomość, która z jednej strony stała się naszym dobrodziejstwem, a z drugiej – odpowiada za najbardziej haniebne dokonania naszego gatunku. Co równie istotne, oprócz ogromnej wiedzy, Ledoux ma świetnie wypracowany styl popularnonaukowy – pisze o trudnych i skomplikowanych sprawach w przystępny dla czytelnika sposób.