7 ciekawostek o książkach, o których mogłeś nie wiedzieć

7 ciekawostek o książkach, o których mogłeś nie wiedzieć

Pasjonaci czytelnictwa największą przyjemność odnajdują w podróżach po kartach powieści, czytaniu o losach ludzi i świata, a także docieraniu do interesujących faktów z wielu różnych dziedzin. Tym razem jednak przedstawimy ciekawostki o książkach – domowych skarbnicach wiedzy i nośnikach doskonałej rozrywki!

 

  1. Pierwsze książki zostały napisane w odległej starożytności. W Mezopotamii na glinianych tabliczkach zapisywano pismem klinowym różnorodne teksty, wśród których nie mogło zabraknąć tych o tematyce religijnej. Pierwszą znaną z imienia twórczynią dzieł literackich na świecie jest Enheduanna – akadyjska księżniczka, żyjąca na przełomie XXIV i XXII w. p.n.e.
  2. Książki spisywano na bardzo różnorodnych materiałach. Chińczycy wyróżniają się w tym zakresie szczególną pomysłowością! Najstarsze teksty ryto na kościach, odpowiednio przygotowanych łodygach bambusa, skorupach żółwi oraz w drewnie. Trzy tysiące lat później wykorzystywano bardzo kosztowny jedwab. Dopiero poszukiwania tańszego zamiennika doprowadziły do wynalezienia materiału pisarskiego, z którego korzystamy dziś – papieru.
  3. Czas na ciekawostki o książkach dla dzieci. Najbardziej popularną serią książek dla młodych czytelników, która łącznie sprzedała się w około 500 milionach egzemplarzy, jest Harry Potter. Jeśli chodzi o pojedyncze tomy, na szczycie króluje przeznaczony dla nieco starszych czytelników Hobbit J.R.R. Tolkiena. Z książek dziecięcych najlepsze wyniki sprzedażowe osiągnął Mały książę Antoine de Saint-Exupéry – zakupiono ponad 100 milionów kopii tej pozycji.
  4. Wciąż żywe są przykłady cenzury książek. Jednym z najciekawszych wydaje się przypadek Alicji w Krainie Czarów. Powieść ta była niegdyś zakazana w niektórych częściach Chin. Generał Ho Chien tłumaczył decyzję tym, że “Niedźwiedzie, lwy i inne bestie nie mogą używać ludzkiego języka. Przypisywanie im takiej mocy jest obrazą dla gatunku ludzkiego”.
  5. Na szczęście nie ma takich zakazów w Polsce, a najmłodsi mogą swobodnie sięgać po książki. Ciekawostki dla dzieci, które zainteresują też rodziców (i potencjalnych nabywców literatury dziecięcej, np. na prezent) są następujące – co roku na polskim rynku pojawia się aż kilkaset nowych tytułów przeznaczonych dla młodych czytelników. Dla porównania – aż do XVIII wieku dzieci nie miały wyboru i czytały to samo, co dorośli!
  6. Wolicie szelest papieru, zapach nowiutkich kartek lub zakurzonych okładek czy wygodny lekki czytnik? Pora na ciekawostki o czytaniu książek elektronicznych! Za twórcę e-booków uznaje się Michaela Harta. Założył on Projekt Gutenberg, w zasobach którego w 1971 roku znalazła się pierwsza elektroniczna kopia tekstu. Była to Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych. Hart kontynuował swoją działalność – niedługo później czytelnicy mogli pobrać teksty polityczne czy Biblię. Pierwszą powieścią dostępną w formie ebooka była Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla – czytelnicy mogli ją pobrać dopiero w 1991 roku.
  7. Natomiast pierwsze pomysły na maszynę, którą dzisiaj nazywamy czytnikiem e-booków, pojawiły się już w 1930 roku! Na realizację tej koncepcji trzeba było jednak trochę poczekać – aż do 1998 roku, kiedy to na rynku miał miejsce debiut pierwszego komercyjnego czytnika – Rocket eBook.