Lektury nie muszą być nudne! 5 najciekawszych lektur z czasów szkolnych

Lista lektur na nowy rok szkolny potrafi wzbudzić grozę u uczniów. Różnorodność gatunków literackich, stylów i narracji sprawia, że przez część proponowanych pozycji niektórym młodszym czytelnikom trudno jest przebrnąć. I chociaż wszystkie te książki zaliczane są do klasyki literatury, prezentujemy ciekawe lektury, które porywają czytelnika już od pierwszych stron!

1.   Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren

Wesoła i szalenie pomysłowa grupa dzieci z niewielkiej miejscowości Bullerbyn wciąż pobudza dziecięcą wyobraźnię, bawi i inspiruje. Narratorką opowieści jest jedna z bohaterek, Lisa, która barwnie opowiada o kolejnych poczynaniach swoich, dwóch braci i piątki mieszkających po sąsiedzku przyjaciół.

Wśród ciekawych lektur dla młodzieży nie można pominąć powieści szwedzkiej autorki. Na kartach książki Lindgren obrazuje wiejskie życie w otoczeniu natury. Zmieniające się pory roku pozwalają opisać zwyczaje mieszkańców wioski, ale i trudy codzienności. Polecamy zarówno dzieciom, jak i rodzicom, chcącym powspominać szkolne czasy!

2.   Baśnie, Hans Christian Andersen

Po zbiór kultowych baśni dzieci sięgają już na wczesnych etapach swojej edukacji. Mimo że dzieła Andersena kierowane są głównie do najmłodszych, ta pozycja zasługuje na wyróżnienie. Baśnie duńskiego pisarza są źródłem nieustannej inspiracji dla współczesnych dzieł. Garściami czerpie z nich kino, teatr, oraz kolejne pokolenia autorów książek i wierszy. Pobudzają wyobraźnię nawet wielkich naukowców. O rolach baśni pisał choćby psycholog ​​Carl Gustav Jung, poddając je licznym analizom. Warto ponownie zatopić się w magicznych opowieściach Andersena o mądrym i wciąż aktualnym przekazie.

3.   Sklepy cynamonowe, Bruno Schulz

Lalka, Moralność pani Dulskiej czy Wesele to niewątpliwie wybitne dzieła literatury polskiej, ale dziś proponujemy pozycję mniej oczywistą – oniryczne opowiadania Brunona Schulza. Narracja prowadzona na granicy snu i jawy pozwala na bajkowe zniekształcenie rzeczywistości. Sklepy cynamonowe to opowieść wypełniona wspomnieniami i wyobrażeniami, które funkcjonują równolegle. Bogaty styl autora sprawia, że sama warstwa językowa wzbudza zachwyt i dostarcza nowych estetycznych doznań. Na jesienne wieczory sprawdzi się wybornie!

4.   Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow

Arcydzieło literatury rosyjskiej i bez cienia wątpliwości jedna z najciekawszych lektur szkolnych. Mistrz i Małgorzata to potężnych rozmiarów powieść, którą dzięki doskonałej, nieszablonowej konstrukcji pochłania się w kilka wieczorów. Trzy główne wątki (miłosny z udziałem tytułowych bohaterów, wizyty Szatana w Moskwie i spotkania Piłata z Jeszuą Ha-Nocri) gęsto wypełniają karty powieści, łącząc się i przeplatając ze sobą.

Powieść Bułhakowa to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Zaskakujące opisy świty olśniewającego Szatana – Wolanda, codziennego życia w Rosji w latach 30. XX wieku, a także fascynująca podróż w do Jerozolimy z początku naszej ery tworzą wybitne dzieło. Mistrz i Małgorzata nie traci na popularności, wciąż na nowo ożywając w kolejnych adaptacjach. Polecamy jednak sięgnąć po doskonały oryginał!

5.   Dżuma, Albert Camus

Egzystencjalna powieść, omawiająca kondycję człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jakim jest epidemia. Dzieło francuskiego pisarza zmusza do refleksji. Camus z wybitną wnikliwością analizuje naturę ludzką. Nawiązuje do najważniejszych filozoficznych pytań: o sens, źródło zła, naturę człowieka. Dżuma potrafi zainspirować do głębokich rozmyślań, jest też jedną z ciekawych lektur szkolnych, do których po czytelnicy sięgają po latach w poszukiwaniu nowych znaczeń.