8 błogosławieństw – tekst, wyjaśnienie, modlitwa do druku

8 błogosławieństw

Osiem błogosławieństw to zbiór nauk moralnych i duchowych. Stanowią wskazówkę, jak należy działać i jaką należy przyjąć postawę, aby po śmierci wejść do Królestwa Bożego. Jak więc dokładnie brzmi osiem błogosławieństw, co one znaczą i kiedy zostały wygłoszone po raz pierwszy? Sprawdźcie koniecznie.

8 błogosławieństw – tekst

Treść ośmiu błogosławieństw brzmi następująco:

  1. Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
  2. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
  3. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
  4. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
  5. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
  6. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
  7. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
  8. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

8 błogosławieństw – wyjaśnienie dla dzieci i dorosłych. Interpretacja treści

Osiem błogosławieństw to swoiste uzupełnienie dla dziesięciu przykazań, które ukazuje głębsze aspekty duchowego życia i postępowania. Z ich pomocą Jezus ukierunkowuje nasze zachowanie tak, abyśmy mogli uniknąć grzechu i zbliżyć się do osiągnięcia Królestwa Niebieskiego. Błogosławieństwa stanowią powołanie do świętości, do otwarcia się na Boga poprzez wiarę i uczestnictwo w tajemnicy paschalnej, czyli Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Błogosławieństwa wskazują na konkretne postawy i wartości, takie jak ubóstwo ducha, łagodność, miłosierdzie czy tęsknota za sprawiedliwością. Te wartości stają się drogowskazem dla naszego życia, pomagając nam budować relację z Bogiem i bliźnimi. Do ich wypełnienia prowadzi nas Duch Święty, który udzielony jest wszystkim przyjmującym słowo Boże i stającym się dziećmi Bożymi. Ich realizacja rozpoczęła się już w życiu Maryi i uczniów Chrystusa.

8 błogosławieństw – kiedy zostały wygłoszone po raz pierwszy?

Osiem błogosławieństw było pierwszymi słowami Kazania na Górze wygłoszonymi przez Jezusa Chrystusa w czasie jego działalności publicznej w Galilei. Zostały one zapisane w Ewangelii św. Mateusza (Mt 5,3-10). Cztery z nich są powtarzane w Ewangelii św. Łukasza (Łk 6,20-21). Autor łączy je z czterema napomnieniami, o których Mateusz nie wspomniał. Stąd osiem błogosławieństw nazywa się również błogosławieństwami ewangelicznymi.

Jezus wymówił dziewięć zdań, jednak w tradycji katolickiej ostatnie z nich jest pomijane lub łączone z ósmym błogosławieństwem. Brzmi ono następująco: „Błogosławieni jesteście, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami”.

Osiem błogosławieństw – modlitwa do druku

Oto grafika zawierająca osiem błogosławieństw, którą można wykorzystać do druku:

8 błogosławieństw

Osiem błogosławieństw – rysunki. Próba zilustrowania

Zastanawiasz się, w jaki sposób za pomocą ilustracji można zaprezentować omawiane błogosławieństwa? W takim razie zapoznaj się z naszymi propozycjami. Pierwsze z nich „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”, może zostać przedstawione następująco:

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie

W drugim, czyli „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”, warto nawiązać do elementów wyrażających smutek, tęsknotę, ale także obecność pocieszenia:

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni

„Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” może skupiać się na spokoju i harmonii z otoczeniem:

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię

„Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” – warto tutaj ukazać człowieka kierującego się sprawiedliwością:

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni

Kolejne, czyli „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” może obrazować postać pomagającą potrzebującym, a także przebaczającą bliźniemu:

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią

Ilustracja do „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” może przedstawiać serce jako symboliczną sferę, z której zostały usunięte wszelkie zanieczyszczenia, podkreślając duchową czystość:

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą

„Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” będzie przykładowo prezentować grupę osób trzymających się za ręce, symbolizując jedność, pojednanie i wprowadzanie pokoju. Warto także użyć symbolu gołębia z gałązką oliwną:

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi

Ostatnie z nich „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” może ukazywać człowieka, który dzielnie stoi w obliczu trudności, wyrażając determinację utrzymania się przy wartościach sprawiedliwości:

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie