Fryderyk Chopin – ciekawostki o wybitnym pianiście

Fryderyk Chopin

Krótka biografia Fryderyka Chopina

Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, a zmarł 17 października 1849 w Paryżu. Jest jednym z najsłynniejszych polskich i światowych kompozytorów, głównie muzyki fortepianowej. Czołowy przedstawiciel muzyki epoki romantyzmu. Jego rodzicami byli Polka Tekla Justyna z Krzyżanowskich i Francuz Mikołaj Chopin, nauczyciel języka francuskiego. Jego najbardziej znane dzieła to mazurki, polonezy, preludia, nocturnes i waltzes. Najsłynniejszymi kompozycjami, które Chopin napisał, są m.in. „Fantazja Impromptu”, „Polonez As-dur”, „Mazurek Des-dur”, „Koncert fortepianowy e-moll”, „Nocturne cis-moll” i „Walc a-moll”.

66 ciekawostek o Fryderyku Chopinie

Zapoznaj się z najlepszymi ciekawostkami i faktami na temat Fryderyka Chopina. Przy okazji poznaj jego życiorys i dowiedz się, jak wyglądały młodzieńcze lata oraz życie prywatne tego genialnego artysty, poznaj najważniejsze etapy jego twórczości, a także w jakich okolicznościach został pochowany.

Fryderyk Chopin – ciekawostki o młodzieńczych latach

  1. Fryderyk Chopin został ochrzczony 23 kwietnia 1810 roku w kościele św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie.
  2. Jego chrzestnymi zostali Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny i Anna Skarbkówna, hrabianka z Żelazowej Woli. Hrabia Fryderyk Florian Skarbek oraz jego rok młodsza siostra Anna Emilia byli zwyczajowo przez Chopinów uważani za chrzestnych Frycka.
  3. Kilka miesięcy po urodzeniu się Fryderyka, Państwo Chopinowie przeprowadzili się do Warszawy.
  4. Matka była jego pierwszą nauczycielką gry na fortepianie. Miał wówczas zaledwie 4 lata.
  5. Od 1816 roku edukacją artystyczną chłopca w zakresie gry zajął się Wojciech Żywny. Uczył go przede wszystkim techniki palcowania i tradycyjnego ułożenia ręki.
  6. Fryderyka uczył także Wacław Wilhelm Würfel, pianista czeskiej narodowości.
  7. Pierwsze, drobne kompozycje stworzył przed ukończeniem 7 lat.
  8. Jako dziecko często występował na salonach warszawskich arystokratów.
  9. W 1817 roku przeniesiono Liceum Warszawskie, w którym pracował ojciec Fryderyka, z Pałacu Saskiego do Pałacu Kazimierzowskiego na Krakowskim Przedmieściu. Z tego względu rodzina Chopinów przeprowadziła się ponownie i zamieszkała w prawej oficynie Pałacu Kazimierzowskiego.
  10. Młody Fryderyk swoim talentem zachwycił Wielkiego Księcia Konstantego, dla którego dał koncert w Pałacu Bruhla. Zagrał wówczas m.in. nieznany marsz. Książę Konstanty upodobał sobie ten utwór i wielokrotnie kazał Go potem grać podczas różnych uroczystości i parad wojskowych zaaranżowany na orkiestrę wojskową. Marsz Wojskowy ukazał się też drukiem, ale jego pierwodruk zaginął. Był anonimowy.
  11. W 1825 roku Chopin zagrał dla cara Aleksandra I, który przebywał w Warszawie na obradach Sejmu. Przywódca w prezencie podarował mu pierścionek z brylantem, który artysta później sprzedał.
  12. W roku 1826 młody Chopin ukończył Liceum Warszawskie i wstąpił do warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki stanowiącej część Konserwatorium, związanego z Uniwersytetem Warszawskim.
  13. Kształcił się w klasie Józefa Elsnera w zakresie kontrapunktu i harmonii.
  14. „Trzecioletni Szopen Fryderyk – szczególna zdatność, geniusz muzyczny” – to słowa Józefa Elsnera z raportu po trzech latach nauki małego Fryderyka.
  15. Za swój nieprzeciętny charakter i sposób gry w czasie studiów Chopin został zwolniony z przedmiotu gry na fortepianie.
  16. W 1829 roku ukończył studia i z gronem przyjaciół odbył podróż do Wiednia.
  17. 2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał do Kalisza, a 5 listopada do Drezna, skąd dalej podróżował do Paryża przez m.in. Monachium i Wiedeń.

Ciekawostki o twórczości Chopina

  1. Jego pierwszy wydany drukiem utwór ukazał się w roku 1817 w parafialnym zakładzie typograficznym kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście w Warszawie. Był to polonez w tonacji g-moll zatytułowany: Polonoise pour le Piano-Forte Dédiée à Son Excellence Mademoiselle la Comtesse Victoire Skarbek faite par Frédéric Chopin Musicien âgé de huit ans.
  2. Pierwsza recenzja twórczości Chopina pojawiła się drukiem w 1818 roku.
  3. Pierwszy publiczny koncert artysty odbył się 1818 roku w pałacu Radziwiłłów (obecnie Pałac Prezydencki).
  4. Pierwsze zagraniczne wydanie utworu chopinowskiego ukazało się w roku 1830 w oficynie Tobiasa Haslingera w Austrii. Były to grane tu wcześniej przez kompozytora Wariacje op. 2.
  5. W trakcie podróży do Paryża Fryderyk prowadził „Dziennik stuttgarcki”, które przedstawiały stan Jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie.
  6. Polscy znawcy muzyki klasycznej nazywali go „następcą Mozarta”.
  7. W październiku 1830 r. w warszawskim Teatrze Wielkim odbył się ostatni koncert Fryderyka Chopina w Polsce.
  8. Ostatni publiczny koncert Chopina odbył się w sali Guildhall w Londynie 16 listopada 1848 roku.
  9. W swoim krótkim życiu współpracował z wieloma innymi wybitnymi artystami, w tym m.in. z Hectorem Berliozem i Vincenzo Bellinim.
  10. Mimo swojego wielkiego talentu, kompozytor nie przepadał za występami publicznymi.
  11. W swojej muzyce często wykorzystywał elementy polskiej muzyki ludowej, takie jak mazurki czy polonezy.
  12. Jego najpopularniejszy utwór to „Nokturn cis-moll” op. posth. 27 nr 1. Został on skomponowany w 1836 roku i jest jednym z najbardziej romantycznych i sentymentalnych utworów tego wybitnego kompozytora i pianisty.
  13. Fryderyk wykorzystywał w swojej twórczości różne techniki, takie jak crescendo i decrescendo, rubato, oraz szczególnie charakterystyczne dla niego ornamenty i akordy. Był mistrzem w tworzeniu kontrastów, które wprowadzał w swoich utworach, aby podkreślić ich emocjonalność.
  14. Kiedy w Polsce miało miejsce powstanie listopadowe, Chopin skomponował słynną Etiudę Rewolucyjną.

Fryderyk Chopin – ciekawostki o życiu prywatnym

  1. Cała rodzina Chopina była zawsze bardzo muzykalna. Jego matka grała na fortepianie, a ojciec na skrzypcach.
  2. Chopin miał 3 siostry: starszą Ludwikę oraz młodszą Izabellę i Emilię, która bardzo młodo zmarła.
  3. Kompozytor nigdy nie miał żony ani dzieci.
  4. Jego największą miłością była polska śpiewaczka, Konstancja Gładkowska. 
  5. W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską, ale do ślubu nie doszło. Rodzina ukochanej uznała, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem. Bowiem w tym samym roku rozwinęła się u niego gruźlica.
  6. W latach trzydziestych Chopin poznał słynną George Sand. Ich przyjaźń trwała dziewięć lat, a w ucieczce przed jej zazdrosnym kochankiem, wybrali się na Majorkę. To właśnie tam stan zdrowia polskiego kompozytora pogorszył się. Mimo to, to właśnie dzięki tej miłości stworzył wiele swoich najpiękniejszych i wybitnych utworów.
  7. Chopin uwielbiał podróżować po Polsce. Każda taka wycieczka była dla niego okazją do zaznajomienia się z polską kulturą i muzyką ludową.
  8. Zmagał się przez całe swoje życie z różnymi problemami zdrowotnymi. 
  9. Był bardzo lubiany. Jego znajomi mówili o tym, że cenią w nim jego poczucie humoru oraz pozytywne nastawienie do życia. Rozmowy z nim zawsze były bardzo ciekawe.
  10. Wśród jego przyjaciół znaleźli się wielcy uczestnicy polskiej emigracji, tacy jak: Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz czy Julian Ursyn Niemcewicz.

Ciekawostki o śmierci Chopina

  1. Powodem śmierci Chopina w 1849 roku była najprawdopodobniej gruźlica. Po latach przypuszcza się, że przyczyną zgonu mogła być jednak mukowiscydoza. 
  2. 31 października 1849 roku odbył się pogrzeb Fryderyka. Został pochowany na Cmentarzu Pere-Lachaise przy dźwiękach Requiem Mozarta i Marsza żałobnego jego autorstwa.
  3. W uroczystości pożegnalnej uczestniczył między innymi książę Adam Jerzy Czartoryski.
  4. Przed śmiercią poprosił, aby gdy umrze, wyjęto jego serce i przesłano do Warszawy. Serce umieszczone w słoju wypełnionym alkoholem, potajemnie przemyciła jego siostra Ludwika Jędrzejewiczowa. Początkowo trzymała słój we własnym mieszkaniu, a następnie przekazała go księżom misjonarzom z kościoła Świętego Krzyża. Serce Chopina zostało umieszczone w filarze nawy głównej świątyni. 
  5. Auguste Clesinger wykonał pośmiertny odlew jego twarzy i dłoni oraz zaprojektował i wykonał nagrobek.
  6. Grób Fryderyka Chopina znajduje się w 11 sekcji cmentarza, linia 1, kwatera Y20 na Cmentarzu Père-Lachaise.
  7. Za ostatnie słowa geniusza muzycznego przyjmuje się albo „Jestem u źródeł szczęścia”, albo „Matka, moja biedna matka”.

Pozostałe ciekawostki o Chopinie

  1. Fryderyk Chopin to obok Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernik jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków.
  2. Podobno pięknie rysował i malował, a także pisał komedie i wiersze.
  3. Nazywany był „poetą fortepianu”.
  4. Wizerunek artysty widniał na banknocie o nominale 5000 zł przed denominacją złotego w 1994 roku.
  5. Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbyła się w roku 1927.
  6. Imieniem Fryderyka Chopina nazwano lotnisko na warszawskim Okęciu.
  7. Na Merkurym znajduje się także krater nazwany imieniem Chopina.
  8. Hołdem dla słynnego Fryderyka są także Fryderyki, czyli Nagrody Akademii Fonograficznej przyznawane od 1995 roku i aspirujące w swoich początkach do miana Polskich Nagród Grammy.
  9. W 1960 (150. urodziny Chopina) i 2010 (200. urodziny) roku obchodzono Rok Chopinowski.
  10. Uczył grać na fortepianie m.in. księżniczkę de Noailles, księżnę de Chimay i de Beauvau, baronową Rothschild, hrabinę Peruzzi i Potocką. Innymi znanymi osobami byli: Karolina Hartmann, Karol Filtsch i wierny przyjaciel Chopina Adolf Gutmann.
  11. Był ogromnym fanem Bacha i nigdy tego nie ukrywał.
  12. Według opinii Balzaca Chopin był obdarzony zastraszająco prawdziwym darem naśladownictwa, umiał naśladować podobno każdego, kogo tylko zapragnął.
  13. Do jednego z największych lęków kompozytora należało pochowanie żywcem. Wielokrotnie pisał o tym w listach, które wysyłał do rodziny, kiedy mieszkał na obczyźnie.
  14. Jednym z największych zaszczytów, jakie otrzymał Chopin był Order Uśmiechu, przyznany mu przez prezydenta Francji.
  15. Ulubione fortepiany Fryderyka Chopina produkowała firma Pleyel. Artysta przyjaźnił się z jej właścicielem, który niemal na każde skinienie dostarczał coraz piękniejsze i doskonalsze modele. Chopin z kolei polecał je uczniom i przyjaciołom.
  16. W Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie znajduje się ponad 7500 pamiątek i obiektów z nim związanych.
  17. Powstało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych na jego temat. Najsłynniejsze z nich to „Prywatne życie Fryderyka Chopina” z 1962 r. oraz „Chopin. Pragnienie miłości” z 2002 r.
  18. Ochroną dziedzictwa artysty zajmuje się Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wraz z Urzędem Patentowym RP.