Dlaczego warto czytać książki?

Czy w dobie kina, kiedy wciąż powstają nowe produkcje filmowe, a za aktualnymi serialami trudno nadążyć, mamy jeszcze po co czytać książki? Czy nowe sposoby na wieczorny relaks są w stanie zastąpić wieczór z powieścią? Oraz czy warto nabywać książki edukacyjne – może lepiej jest skupić się na kursach online? Wobec licznej konkurencji dla tradycyjnego wypoczynku lub nauki z książką, odpowiemy na pytanie, dlaczego warto czytać książki – nawet codziennie!

Zalety czytania książek

Kilkanaście minut z wieczorną lekturą lub długie godziny spędzone z podręcznikiem na studia – każda z tych aktywności niesie korzyści, jakich nie sposób uzyskać inaczej. Oto najważniejsze argumenty za czytaniem książek.

1.   Rozwijanie wyobraźni

Mózg w czasie oglądania telewizji otrzymuje wszystkie potrzebne bodźce. Inaczej jest w przypadku książek – wyobraźnie musi pracować, aby czytane treści zostały przyswojone. To doskonały trening dla mózgu, który wpływa pozytywnie na kreatywność, myślenie krytyczne, interpretowanie rzeczywistości czy umiejętność odcinania się od świata zewnętrznego.

zalety czytania książek dzieciom

2.   Lepsze zapamiętywanie informacji

Ze względu na zaangażowanie funkcji poznawczych w czytanie, konieczność skupienia i dokonania pewnej pracy umysłowej w trakcie przyswajania tekstu, przeczytane informacje są lepiej zapamiętywane. O wiele lepiej radzą sobie też uczniowie, którzy zdecydowali się na przeczytanie całej książki, a nie okrojonej notatki – taka forma „uczestnictwa” w wydarzeniach pozwala łatwiej kojarzyć fakty, odnajdywać zależności przyczynowo-skutkowe czy zapamiętać imiona bohaterów.

3.   Lepsze radzenie sobie z codziennością

Badania psychologiczne dowiodły, że czynność przećwiczona w wyobraźni jest w rzeczywistości realizowana z istotnie lepszym wynikiem. Może się to odnosić zarówno do powtarzania sobie przykładowych odpowiedzi na pytania egzaminacyjne, ale i bardziej złożonych zdarzeniach życiowych. Osoby czytające wiele powieści stale w swoim umyśle odtwarzają reakcje i zachowania w różnych sytuacjach. Przypomina to testowanie wielu scenariuszy, zanim dojdzie do faktycznej konieczności reakcji.

W ten sposób regularni czytelnicy stają się dobrze przygotowani do różnych sytuacji, wiele z nich znają już z książek i wraz z bohaterami mogli obserwować potencjalne konsekwencje.

4.   Poszerzanie zasobu słownictwa

Najważniejszą radą dla każdego aspirującego pisarza jest to, by dużo czytać. Książki pozwalają zapoznać się z nowym słownictwem i dostarczają setki przykładów na użycie obco brzmiących słów, które po pewnym czasie stają się dla czytelnika naturalne.

Ponadto każdy autor ma własny styl i poznawanie twórczości wielu osób daje możliwość pobudzenia swojej kreatywności. Zetknięcie się z różnorodnością, nowymi sposobami na opisywanie świata za pomocą języka, wykorzystanie jego plastyczności i twórczego potencjału sprawia, że może rozwinąć się nasz indywidualny styl.

5.   Rozwijanie empatii

Dzięki książkom możemy wyjść poza własną perspektywę. Poznajemy sposób myślenia inny niż nasz własny, obserwujemy bohaterów zmagających się z różnymi sytuacjami – wiemy, co czują, jak sobie radzą i jak wpływają na nich inni ludzie.

Czytanie jest prawdziwym treningiem empatii, pozwalając wczuć się w bohatera, z którym możemy mieć wiele wspólnego – lub różnić się na każdym poziomie. Nawet, jeśli dana postać zachowuje się niezgodnie z naszymi przekonaniami, rozumiemy jej motywy, emocje, ambicje. Nie musimy jej lubić, by z nią współodczuwać, a przynajmniej dostrzec i zaakceptować tę różnorodność.

6.   Wyciszenie

Rytuały mają ogromną moc – regularne praktykowanie czytania przed snem po krótkim czasie stanie się dla mózgu sygnałem, że pora na wyciszenie i przygotowanie do odpoczynku. Co więcej, czytanie to lepszy wybór niż oglądanie filmów z powodu braku ekspozycji na niebieskie światło ekranu. Takie naświetlanie pobudza organizm, utrudniając tym samym zdrowy sen. Zaburza naturalny rytm biologiczny – wieczorem objawia się to dłuższym czasem zasypiania, a poranne wstawanie jest o wiele bardziej nieprzyjemne i trudniej się rozbudzić.

Warto przy okazji wspomnieć, że o ile czytanie treści na ekranie komputera nie będzie niosło takiego wyciszenia, jakie zapewni kontakt z papierową książką, to korzystanie z czytnika e-booków jest również dobrym wyborem! Wykorzystanie technologii e-papieru wiąże się z szeregiem zalet. E-papier nie męczy oczu, nie naświetla niebieskim światłem oraz wyróżnia się niskim zużyciem energii.

7.   Samorozwój

Regularne czytanie treści związanych z interesującą dziedziną to pierwszy krok do rozwijania swoich pasji. Pogłębianie wiedzy w danym zakresie i chęć wykorzystywania jej w praktyce to klucz do samorozwoju, np. w obszarach biznesowych.

Korzyści płyną także z sięgania po literaturę piękną, która zapewnia intensywne doznania estetyczne, ale również skłania do refleksji, zmiany perspektywy i poszerzania jej. To również bardzo ważne aspekty rozwoju osobistego, które warto pielęgnować.

Dlaczego warto czytać książki? Argumenty wskazują na korzyści związane z treningiem funkcji poznawczych mózgu, zdrowym wypoczynkiem, rozwojem wiedzy, umiejętności i samego siebie. Czytanie jest wspaniałą rozrywką – i nie wymaga olbrzymich nakładów czasu. Kilka minut z książką dziennie jest lepsze niż nic – w końcu przybliża Cię do odczuwania tych pozytywnych efektów!