Główne prawdy wiary – modlitwa, tekst do druku, wyjaśnienie

Główne prawdy wiary

Główne prawdy wiary są to kluczowe założenia wiary, oświetlające i kierujące drogą każdego wierzącego. Stanowią filar, na którym opiera się całe nauczanie Kościoła Katolickiego. Mały katechizm jest narzędziem, które pomaga katolikom na całym świecie lepiej zrozumieć i głębiej przyswajać te prawdy wiary. Obecny przywódca Kościoła, papież Franciszek, wielokrotnie zalecał jego rozważanie, które stanowi drogę do zgłębiania wiary.

Główne prawdy wiary – tekst modlitwy

  1. Jest jeden Bóg.
  2. Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
  3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
  4. Syn Boży stał się człowiekiem, umarł za krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
  5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
  6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

Główne prawdy wiary do druku – modlitwa dla dzieci

Aby najmłodszym chrześcijanom było łatwiej nauczyć się głównych prawd wiary, poniżej przygotowaliśmy gotową grafikę z modlitwą dla dzieci, którą można wydrukować i zawsze mieć pod ręką:

Główne prawdy wiary

Prawda wiary – Jest jeden Bóg

Pierwsza z głównych prawd wiary stanowi monoteistyczny fundament religii chrześcijańskiej. Monoteizm oznacza wiarę w istnienie jednego, wszechmocnego Boga, który jest stwórcą i opiekunem całego wszechświata. To przekonanie wywodzi się z Biblii, a szczególnie z pierwszego przykazania Dekalogu. W chrześcijaństwie nie ma miejsca na bałwochwalstwo, czyli oddawanie czci innym bóstwom, a także ubóstwianie materialnych dóbr czy abstrakcyjnych pojęć, takich jak władza i pieniądze. Biblia jasno mówi, że chrześcijanie nie powinni także angażować się we wróżenie, astrologię oraz inne praktyki, które przekraczają granice wiary w jednego Boga.

Prawda wiary – Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze

Według tego przekazu, Bóg jest Sędzią, który sprawiedliwie ocenia uczynki ludzi, co oznacza, że każda Jego decyzja jest uczciwa i zgodna z prawem. Równocześnie okazuje swoją cierpliwość i daje grzesznikom szansę na poprawę, co podkreśla Jego dobroć i wolę, aby ludzie nawrócili się od swoich złych uczynków. Jest to także dowód Bożej miłości i troski o każdą duszę. Ta prawda zachęca do moralnego postępowania i ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny. Zapewnia również o stałej obecności Boga, gotowego wspierać i prowadzić ludzkość ku dobru i zbawieniu.

Prawda wiary – Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty

Chrześcijaństwo, będąc religią monoteistyczną, głosi wiarę w jednego Boga, ale jednocześnie rozumie Jego istnienie w kontekście Trójcy Świętej. Trójca Święta składa się z trzech Osób Boskich: Boga Ojca, Syna Bożego (Jezusa Chrystusa) i Ducha Świętego. Kościół katolicki naucza, że Trójca Święta jest wspólnotą doskonałą, gdzie każda z Osób Trójcy ma tę samą istotę, substancję i godność. Określa się to mianem „Trójcy współistotnej”. Ważne jest również zjawisko apropriacji, które polega na przydzielaniu określonych działań lub przymiotów konkretnym Osobom Trójcy. Na przykład, dzieło stworzenia jest przypisywane Bogu Ojcu, odkupienie Synowi Bożemu, a uświęcenie Duchowi Świętemu. Jednakże w rzeczywistości są one wspólne Trójcy jako całości.

Prawda wiary – Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia

Jezus Chrystus zstąpił na ziemię i przyjął ludzką naturę, stając się jednocześnie prawdziwym człowiekiem. To zjawisko znane jest jako „Wcielenie”, a samo imię Jezusa, oznaczające „Bóg zbawia”, zawiera w sobie zarówno Jego boską naturę, jak i cel Jego posłannictwa, czyli zbawienie ludzi. Wysłanie Syna Jednorodzonego na świat podkreśla chęć Boga do przywrócenia ludziom łaski i usprawiedliwienia, utraconych przez grzech pierworodny. Jezus Chrystus, poprzez swoją śmierć na krzyżu, dokonał aktu odkupienia, pokonując grzech i śmierć. Dzięki temu ludzie, którzy w Nim wierzą, mogą odzyskać status „dzieci Bożych”.

Prawda wiary – Dusza ludzka jest nieśmiertelna

Człowiek jest złożony zarówno z ciała, jak i z duszy. Dusza stanowi jego najbardziej wewnętrzną i wartościową część. Ciało zaś jest ożywianie przez duszę i uznaje się ją za jego „formę”, która nadaje mu istotę i życie. To dusza jest bezpośrednio stworzona przez Boga, pochodzi od Niego i nie ma materialnego początku, w przeciwieństwie do ciała, które rodzi się z ziemskich rodziców. Jest także nieśmiertelna, co oznacza, że nie ulega zniszczeniu po śmierci ciała. Ponadto ta prawda wiary przypomina, że dusza stanowi bezpośredni dar od Boga, co podkreśla jej wyjątkowość i wartość.

Prawda wiary – Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Zgodnie z ostatnią prawdą wiary, łaska Boża jest uważana za najważniejszy i największy dar od Boga dla ludzi, ponieważ bez niej niemożliwe jest osiągnięcie zbawienia. Nie jest to jednak dar, który można zdobyć dobrymi uczynkami czy własnymi siłami. Bóg udziela łaski bezwarunkowo, z miłości do ludzi. Chrześcijanie wierzą, że Jezus Chrystus, poprzez swoje ziemskie życie, mękę i śmierć, zdobył łaskę dla wszystkich ludzi. Zostaną jednak zbawieni tylko Ci, którzy swoją łaskę pomnażają i współdziałają z nią.

Główne prawdy wiary uznawane za objawione przez samego Boga to inaczej…?

Główne prawdy wiary uznawane za objawione przez samego Boga są inaczej nazywane dogmatami. Jest to zbiór przekonań, które są szczególnie ważne dla danego systemu wierzeń i są one odbierane przez jego członków za prawdziwe. W chrześcijaństwie dogmat to inaczej prawda objawiona lub zasada wiary jak: dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny czy też dogmat o nieomylności papieża.

Główne prawdy wiary w polskim systemie katechetycznym

W polskim systemie katechetycznym główne prawdy wiary stanowią świadectwo pedagogiki kościelnej z czasów, gdy przekaz wiary koncentrował się na nauczaniu intelektualnych twierdzeń. Wówczas podchodzono do tego zadania indywidualnie, kładąc duży nacisk na Bożą sprawiedliwość, co często interpretowano w duchu legalistycznym, prawniczym. Warto też zauważyć, że prawdy wiary w polskim systemie katechetycznym nie są kompletne, brak w nich na przykład wzmianki o wierzeniu w zmartwychwstanie Chrystusa czy istnieniu Kościoła.