Stanisław Lem – od czego zacząć przygodę literacką z tym autorem?

2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, który skończyłby niebawem 100 lat. Od czego warto zacząć przygodę z tym wybitnym autorem science fiction?

Na pytanie, kim był Stanisław Lem najlepiej odpowiedzą liczby:

  • Na całym świecie sprzedało się ponad 40 milionów książek Stanisława Lema,
  • jego dzieła zostały przetłumaczone na 49 języków.

Niewystarczająca rekomendacja? Ile zatem książek napisał Stanisław Lem? Pochodzący ze Lwowa autor był bardzo płodnym pisarzem – do tej pory wydano ponad 65 pozycji tego autora, a lista ta wciąż rośnie – odkrywane są kolejne niepublikowane teksty Lema.

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Co ciekawe, niektórzy tak zazdrościli sukcesu Lemowi, że uważali go za agenta KGB. Philip K. Dick, amerykański autor science fiction złożył na Lema oficjalny donos na FBI, uzasadniając swoje zgłoszenie tym, że nie można tak dobrze pisać, jak Lem – był pewien, że za tym projektem literackim stoją agencji rosyjskiego wywiadu.

Skoro już wiemy, kim był Stanisław Lem, skupmy się na tym od czego warto zacząć literacką przygodę ze Stanisławem!

Na początek „Solaris”

„Solaris” to najpopularniejsza książka Lema, które doczekała się również kilku adaptacji filmowych i telewizyjnych. Na motywach tej powieści powstały także gry, animacje oraz sztuki teatralne. Przedstawione w książce przez Lema spotkanie z nieznanym wywarło spory wpływ na wielu twórców science fiction. Powidoki tej narracji widać w wielu współczesnych dziełach literackich, jak i filmowych.

Głównym bohaterem książki jest Kris Kelvin, który ma za zbadać tajemniczy ocean o niejednorodnej formie. Podczas wyprawy Krisa sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Jedni popadają w obłęd, inni samobójstwo – jednym słowem, atmosfera „gęstnieje”.

„Solaris” to dzieło wybitne, od którego zdecydowanie warto zacząć przygodę ze Stanisławem Lemem.

Na dokładkę „Dzienniki gwiazdowe”

Znany cykl humorystycznych opowiadań o przygodach podniebnego podróżnika Ijona, trafiającego na różne planety i istoty je zamieszkujące. Pod przykrywką humoru i ironii kryją się w „Dziennikach gwiazdowych” głębokie i poważne rozważania filozoficzne.

Cykl był publikowany na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Ostatnie opowiadane z tej serii ukazało się w 1999 roku. Następnie warto „przeskoczyć” do kolejnych odsłon tego cyklu, czyli „Wizji lokalnej” oraz „Pokoju na Ziemi”.  W opowiadaniach znajdziemy liczne aluzje do zimnej wojny. W „Dziennikach” najważniejsza jest jednak ironia oraz humor czy – co nie zwykłe u Lema – celowego ignorowania praw fizyki.

Na deser: „Niezwyciężony”

„Niezwyciężony” to jedna z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema, zaliczana do gatunku space opera. Książka opowiada batalistyczną opowieść o starciu ludzi z populacją mikroautomatów, które niszczą wszelkie myślenie.

Fabuła „Niezwyciężonego” bazuje na kilu typowych motywach występujących w science fiction; mamy tutaj pełen zestaw: badanie planety, sztuczną inteligencję i podróż kosmiczną.

Ta chudziutka książka, która została wydana w 1964 roku, nie liczy nawet 300 stron – jest gęstą i plastycznie napisaną opowieścią, która wciąga już od pierwszych stron. Dylematy moralne prezentowane w powieści wydanej kilka dekad temu wcale nie tracą na aktualności. Spektakularność opisów bitewnych może wskazywać na to, że prędzej czy później i ta książka zostanie zekranizowana.

Masz w swoim księgozbiorze książki science fiction, które nie mieszczą się już na regale? Sprzedaj nam swoje książki!

PS pamiętajcie, że na pytanie, kim był Stanisław Lem, odpowiedź jest jedna: Wielkim pisarzem był!