Jak piszemy: od razu czy odrazu – razem czy osobno?

Od razu czy odrazu?

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki. Zawiera wiele zwrotów, odmian i zasad, które sprawiają problem nawet samym Polakom. Istnieje mnóstwo reguł, które określają, jak należy pisać różne słowa, z czego wiele zależy od kontekstu i formy gramatycznej. Jeśli tutaj trafiłeś, to znaczy, że masz dylemat i chcesz sprawdzić, jak piszemy „odrazu” czy od „razu”, razem czy osobno? Nie czekaj i poznaj odpowiedź na dręczące Cię pytanie!

Od razu czy odrazu? Poprawna forma

Poprawnie pisze się „od razu”. „Od razu” to nieodmienna fraza przysłówkowa, która najczęściej towarzyszy czasownikowi. Oznacza to, że forma nie zmienia się w zależności od przypadku czy liczby. Nie podlega także stopniowaniu. Jej synonimami są m.in. „natychmiast”, „bezzwłocznie” lub „w tej chwili”. W przeciwieństwie do nich wyrazami bliskoznacznymi, które można stopniować, są np. „prędko” i „szybko”.

poprawna pisownia od razu

 

Od razu czy odrazu? Przykłady poprawnej pisowni

Aby zapamiętać poprawną formę „od razu”, warto zapoznać się z przykładami jej występowania w zdaniu:

  • Gdy wracam ze szkoły, od razu odrabiam zadania.
  • Nie od razu Rzym zbudowano.
  • Wybór został podjęty od razu.
  • Tomek wrócił ze spaceru i od razu umył ręce.
  • Strona internetowa przestała działać, więc od razu zgłosiłem błąd.
  • Kupiłem bilety na koncert od razu, gdy tylko zostały udostępnione online.

Czy odrazu to forma dopuszczalna?

Należy pamiętać, że pisownia łączna wyrażenia „odrazu” jest zawsze błędem językowym. Innymi często powtarzającymi się błędami zapisu są m.in. „otrazu”, „odrasu”, „ot razu”, „od razy”, „odrazy”, czy też „od raz”. A więc, gdy pojawia się pytanie „od razu” czy „odrazu”, poprawną odpowiedzią zawsze będzie wyraz oddzielny, czyli „od razu”.