Na razie czy narazie – jak piszemy? Razem czy osobno?

Na razie czy narazie jak piszemy

Kwestia pisowni słowa „na razie” czy „narazie” często budzi wiele wątpliwości i trudności. Dlatego przychodzimy z pomocą w tym artykule, aby wyjaśnić zasadę pisowni tego wyrażenia.

Na razie czy narazie? Poprawna pisownia

Na razie piszemy zawsze osobno. To wyrażenie przyimkowe w języku polskim pełni funkcję przysłówka. Zwrot ten jest stosowany w sytuacjach, kiedy wyrażamy kontynuację działań do momentu ich zmiany, np.: „Na razie nie mam na to czasu, ponieważ muszę załatwić jedną ważną sprawę.”, lub gdy się żegnamy, np.: „Na razie, do jutra!”.

Warto zapamiętać, że łączenie przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, zaimkami i liczebnikami zazwyczaj pisze się rozdzielnie niezależnie od ich znaczenia. Dlatego „na razie” piszemy rozłącznie.

Na razie poprawna pisownia

Na razie czy narazie? Przykłady użycia poprawnej formy

Aby zapamiętać to wyrażenie przyimkowe, warto poznać synonimy tego słowa, takie jak np. „na ten moment”, „na pewien czas”, „w tej chwili”, które nie pozostawiają wątpliwości co do rozdzielnej pisowni poszczególnych członów. Pozostałe synonimy to: obecnie, aktualnie, dalej, dopiero, dotychczas, tymczasowo, równocześnie, jednocześnie, chwilowo. Natomiast synonimy wyrażenia „na razie” stosowane przy pożegnaniach to: bywaj, żegnaj, cześć, pa, do jutra, do następnego razu, do widzenia, do zobaczenia,

Przydatne będzie także zapoznanie się z poniżej wymienionymi przykładami:

  • Na razie nie mam czasu.
  • Idę już. Na razie!
  • Na razie, widzimy się w piątek.
  • Może na razie to ja będę zadawał pytania.
  • Dzisiejszy dzień na razie jest słoneczny, ale prognoza zapowiada zmienne warunki pogodowe.