Jak zostać pisarzem? Praktyczny poradnik

Jak zacząć pisanie książki? Jak wydać książkę, która odniesie sukces, a przynajmniej zaskarbi sobie grono wiernych czytelników? Te pytania zadaje sobie o wiele więcej osób, niż można przypuszczać. Jeśli i Ty czujesz, że Twoje zamiłowanie do literatury łączy się z pisarską fantazją i zdolnością swobodnego przelewania słów na papier – dowiedz się, jak zostać pisarzem w XXI wieku.

Jak zostać pisarzem i kto może nim być? Nie ma żadnych formalnych warunków do spełnienia, aby oddać się twórczości literackiej. Potencjalnie pisarzem można zostać niezależnie od wieku, zainteresowań czy posiadanego doświadczenia. Niektórzy odnoszą sukces bardzo młodo (jak choćby Dorota Masłowska, która napisała pierwszą książkę w klasie maturalnej, a kilka la później otrzymała Nagrodę Nike) – inni czekają na niego latami…

Warto przyjąć z góry, iż w tej “branży” nie ma jednej skutecznej recepty na sukces, a pisanie to nie tylko piękne hobby, ale i ciężka praca. Często o tym, czy książka zostanie wydana oraz czy zyska rozgłos, decydują nie tyle jej walory literackie, co czynniki zewnętrzne. Może to być przypadek (lub suma wielu przypadków), charyzma samego autora, ale także… znajomości, fundusze czy wykorzystanie aktualnych trendów czytelniczych i marketingowych.

Zacznijmy jednak od początku… Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli pretendujesz do miana literata.

1. Jak napisać książkę? Zacznij od czytania tego, co już napisane!

Nie zostaniesz dobrym pisarzem, jeśli nie będziesz najpierw uważnym czytelnikiem! Aby nauczyć się dobrze pisać, trzeba naprawdę bardzo, bardzo wiele czytać. Lektura różnego rodzaju tekstów (literackich, dokumentalnych, publicystycznych) pozwoli Ci nie tylko poszerzyć horyzonty, ale i w naturalny sposób przyswoić rozmaite style narracji oraz sposoby pisania.

Czytanie jest także niezbędne, aby wzbogacać Twoje słownictwo, kształtować wyczucie stylu oraz gust literacki. Jeśli sam nie będziesz obytym czytelnikiem, trudno Ci będzie trzeźwo ocenić własne umiejętności pisarskie.

2. Pamiętaj, że pisanie to praca…

… jak każda inna. Dlatego wymaga ona od Ciebie nawyku regularności, systematyczności, a także pokory. Nie od razu wszystko musi iść po Twojej myśli. Na pytanie, jak zacząć pisanie książki, jest tylko jedna dobra odpowiedź: małymi krokami, ale regularnie.

3. Słuchaj, obserwuj i rób notatki!

Jak napisać książkę? Z pewnością warto zacząć od krótszych form pisarskich. Szczególnie wartościowy i pomocny będzie także nawyk codziennego i spontanicznego notowania – np. fragmentów zasłyszanych rozmów, ciekawych cytatów, trafnych powiedzeń i nieoczywistych sformułowań językowych. nigdy nie wiesz co może posłużyć jako idealne tworzywo literackie do Twojej książki. Miej otwartą głowę, uszy i notes!

4. Zaprezentuj swoje pisarstwo wszędzie, gdzie się da

Jak wydać książkę? Zanim do tego dojdzie, warto, abyś prezentował próbki swojej Twórczości wszędzie tam, gdzie się da. Doskonałym miejsce dla Ciebie będą konkursy literackie (w wielu z nich można wygrać wydanie debiutanckiej powieści. Wykorzystaj też potencjał  mediów społecznościowych i publikuj na swoim blogu, Facebooku czy Instagramie.

5. Przyzwyczaj się, że wydawnictwa będą Ci odmawiać

Jak zostać pisarzem i jak wydać książkę, gdy wydawnictwa odmawiają Ci lub po prostu ignorują Twoje wiadomości? Po pierwsze, nie bierz sobie tego do siebie. Przyjmij, że nie musi to oznaczać, że Twoja książka jest kiepska. Prawdopodobnie po prostu nie wpisujesz się w ich profil wydawniczy czy plany marketingowe. Po drugie – nie zrażaj się i próbuj dalej. To, że ktoś wyłowi Cię spośród setek zgłoszeń, bywa często kwestią szczęścia.

6. Rozważ self-publishing

Jak wydać książkę, w czasach, gdy rynek księgarski jest przesycony? Rozwiązaniem może  być self-pulishing, czyli publikacja książki własnym nakładem finansowym. Pamiętaj jednak, że sposób ten nie gwarantuje sprzedażowego sukcesu. W większości przypadków przy self-publishingu o sprzedaż, dystrybucję i marketing książki musisz zatroszczyć się Ty sam. Warto więc np. tworzyć własną społeczność w Social Mediach oraz zawierać znajomości, które ułatwią Ci promocję i dystrybucję.