Najlepsze książki do czytania w wakacje

Książka na wakacje – to coś, co zdecydowanie powinno znaleźć się w Twoim bagażu podręcznym. Czytać można wszędzie: w pociągu, na plaży, w długiej kolejce do muzeum. Jakie najlepsze książki na wakacje polecamy i czym kierować się w wyborze?

Książki na lato – coś lekkiego czy wręcz przeciwnie?

Jaka książka na wakacje będzie najlepszym wyborem? Letnie miesiące i wakacyjne urlopy to czas, kiedy zazwyczaj nasze czytelnictwo wzrasta. Polacy deklarują, że w tym czasie zamierzają przeczytać co najmniej kilka książek. Wielu z nas zabiera książki w podróż, aby nadrobić czytelnicze zaległości powstałe w ciągu roku.

W okresie wakacyjnym jesteśmy też bardziej skłonni do odwiedzenia lokalnej biblioteki czy spontanicznego zakupu książki w kiosku bądź salonie prasowym – w oczekiwaniu na pociąg. Czy tylko lekkie książki na wakacje cieszą się powodzeniem?

Wiele osób preferuje podczas urlopu lektury, które pozwalają zrelaksować się i “odmóżdżyć”. Mogą to być wciągające fabuły kryminałów, poczytne powieści obyczajowe, a także romanse lub ciesząca się coraz większą popularnością ich nieco pikantniejsza wersja – literatura erotyczna. Często sięgamy także po literaturę faktu, np. reportaże czy biografie.

Wśród miłośników dobrej książki na wakacje znajdą się jednak również zwolennicy “cięższych” pozycji. Letni urlop to bowiem okres, w którym mamy więcej czasu na to, aby zagłębić się w lekturach skłaniających do refleksji i przemyśleń, a także tych trudniejszych w odbiorze. Nie musi to oznaczać wyboru “przygnębiających” książek – a jedynie tych bardziej wymagających myślenia. Jakie książki na lato polecamy?

Dobre książki na wakacje: klasyka zawsze w cenie

Lato to dobry czas, aby sięgnąć po klasykę, która absolutnie nie powinna kojarzyć się z nudnymi szkolnymi lekturami. Ciekawe propozycje znajdziemy nie tylko wśród poczytnych polskich pisarzy, ale również u autorów literatury europejskiej i światowej. Książki takie jak np. “Sto lat samotności” G.G. Marqueza, “Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa, “Rok 1984” Orwella czy “Nowy wspaniały świat” A. Huxleya to powieści, które pochłoną Cię bez reszty, a przy tym klasyki, które warto znać!

Najlepsze książki na wakacje dla dzieci i młodzieży

Dobre książki dla młodzieży to takie, które nie tylko nie nudzą, ale przede wszystkim opowiadają o sprawach, z którymi młodzi czytelnicy są w stanie się utożsamić. Na wakacyjny wyjazd dla nastolatka sprawdzą się np. powieści takie “Gwiazd naszych wina” Johna Greena, “Cudowny chłopak” R.J. Palacio czy ponadczasowa „Jeżycjada” Musierowicz. Młodszym czytelnikom z pewnością spodoba się “Klasa Pani Czajki” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, powieści Ewy Nowak czy słynna seria “Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.

Książka na wakacje: daj jej nowe życie!

Kupując książki, coraz więcej z nas w pierwszej kolejności sięga po te z drugiej ręki – nie tylko z pobudek ekologicznych, ale przede wszystkim cenowych. Ponieważ używana książka na wakacje pozwoli Ci zaoszczędzić dobrych kilka złotych, z pewnością będzie ona dobrym rozwiązaniem w czasie, gdy i tak nie brakuje nam wydatków.

Urlop i czas wolny sprzyja także robieniu porządków, a co za tym idzie, przewertowaniu posiadanego księgozbioru. Być może masz w domu książki, które warto puścić w obieg i dać im drugie życie? Sprzedaż używanych książek na skupksiazek.pl to szybki sposób, aby zgarnąć dodatkową gotówkę na wakacje (a także na nowe książki!). Jak to zrobić? Wysegreguj książki, które chciałbyś sprzedać, a następnie zaloguj się na naszej stronie i sprawdź po numerze ISBN, czy posiadane przez Ciebie tytuły są skupowane oraz ile możesz na nich zarobić.

Książki na lato możesz znaleźć także w lokalnych antykwariatach, na targowiskach czy wymianach typu SWAP organizowanych w większych miastach. Warto tam zaglądać! Być może lokalnie trafisz na perełki, których od dawna bezskutecznie poszukiwałeś.