Jakie książki psychologiczne wybrać dla młodzieży?  

Nastolatki i młode osoby często interesują się psychologią, mechanizmami ludzkich zachowań i zasadami relacji międzyludzkich. Warto więc podsunąć swoim dzieciom czy podopiecznym tytuły, które przekażą im istotne informacje o ludzkiej psychice w przystępny sposób. W tym artykule opisujemy analizy, poradniki i thrillery psychologiczne: książki, po które trzeba sięgnąć nie tylko w młodym wieku.

Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Książki psychologiczne dla młodzieży pomagają młodym ludziom przygotować się na to, co czeka ich w dalszym życiu. Warto więc polecić zainteresowanym kilka interesujących lektur, które przybliżają trudną tematykę nawiązania relacji oraz mechanizmy wpływu. Dzięki takim książkom możesz uchronić młodzież od podejmowania złych decyzji!

Jedną ze sztandarowych propozycji książek psychologicznych jest Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka Roberta Cialdiniego. To klasyczna książka psychologiczna, w której zostały opisane psychologiczne mechanizmy rządzące światem. Są w niej omówione zarówno codzienne relacje międzyludzkie, jak i te, którym przyglądamy się w mediach. To ciekawa lektura dla osoby, która wchodzi w dorosłe życie, gdyż można dzięki niej zrozumieć mechanizmy wpływania na innych. Taka wiedza jest bardzo cenna i przydatna dla młodzieży i świetnie przygotowuje młodych ludzi na wyzwania życia dorosłego życia: prywatnego i zawodowego.

Do klasyków zalicza się także Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi autorstwa Dale’a Canegie. To zdecydowanie jedna z najbardziej znanych książek psychologicznych, która sprawdzi się również jako lektura dla młodzieży. Co ciekawe, mimo tego, że została wydana po raz pierwszy w 1936 roku, wciąż jest bardzo aktualna – a przecież realia świata, w którym żyjemy, znacząco się zmieniły! Nie uległy zmianie jednak zasady zachowań międzyludzkich – dzięki tej książce każda młoda osoba dowie się, jak poprawić swoje relacje z innymi ludźmi. Absolutny must read!

Książki psychologiczne o tym, co dzieje się w naszej głowie

Dobre książki psychologiczne dla młodzieży to również lektury, które opowiadają o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Zdecydowanie godnym polecenia tytułem jest Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym autorstwa Daniela Kahnemana. Z tej książki każdy młody człowiek dowie się, jak wygląda praca najważniejszego z naszych organów i jak to możliwe, że mózg jednocześnie przetwarza niezliczone myśli, które przez niego przemykają. Chociaż dla naukowców to wciąż zagadka, psycholodzy wykazali kluczowe mechanizmy naszego rozumowania, a przede wszystkim błędy, które popełniamy. Z książki Kahnemana można dowiedzieć się również, jak podejmować odpowiednie decyzje i pozbywać się szkodliwych nawyków myślowych.

W kontekście funkcjonowania naszego mózgu popularny jest mit deklarujący, że wykorzystujemy jedynie 10% jego możliwości. Ten i inne znane frazesy zostają skutecznie obalone w kolejnej książce psychologicznej pod tytułem 50 mitów psychologii popularnej. Scott Lilienfeld wychodzi naprzeciw wszystkim zainteresowanym psychologią, nie tylko młodzieży, i analizuje popularne, ale szkodliwe stereotypy.

Powyższe dwa tytuły to książki psychologiczne dla młodzieży, które pozwolą na przyswojenie ciekawej i wartościowej wiedzy, którą potem można zabłysnąć wśród znajomych. W paczce przyjaciół takie ciekawostki mogą prowadzić do interesujących dyskusji.

Książki psychologiczne o szczęściu

Dobre książki psychologiczne to także takie, które mówią o tym, jak dążyć do szczęścia w życiu. Jedną z najlepszych propozycji w tej dziedzinie jest Siedem praktyk szczęścia Ricka Hansona. Ta pozycja pomaga określić, czego wymagamy od życia i czym jest to mityczne szczęście, do którego wszyscy zmierzamy. Ten przewodnik to wartościowa książka dla młodych ludzi, którzy nauczą się z niej unikać negatywnego nastawienia.

Na kartach książki znaleźć można także techniki medytacyjne, ćwiczenia oraz praktyczne wskazówki. Dzięki niej można zrobić to, co najważniejsze, czyli zwolnić. W przypadku młodzieży to bardzo ważne, by uspokoić myśli, zanim na dobre nabierze się prędkości w pogoni za karierą czy sukcesem.

Thriller psychologiczny – książka dla młodzieży

Pora przejść z teorii psychologii do czegoś, co na pewno zainteresuje młodych odbiorców. To thrillery psychologiczne – książki, które cieszą się sporą popularnością u osób w każdym wieku.

Zacznijmy od prawdziwego mistrza horroru, który stworzył też jeden z lepszych thrillerów psychologicznych. Sporo młodych ludzi może kojarzyć tę powieść z filmem o tym samym tytule. Mowa oczywiście o Zielonej mili Stephena Kinga. To historia skazanego na śmierć więźnia, opowiada z perspektywy jednego z więziennych strażników. Książka jest znakomitą analizą kultu siły i władzy oraz uświadamia, jak jednostki słabe lub niedostosowane do życia w społeczeństwie są z góry skazane na niepowodzenie. Najcenniejszy jest morał płynący z Zielonej mili, który udowadnia, że zawsze najlepiej być przyzwoitym człowiekiem. Ten thriller psychologiczny (lektura jest godna przeczytania, nawet jeśli zna się film) to po prostu kawał dobrej literatury.

Na koniec thriller psychologiczny: książka znad Wisły, który warto dopisać do listy tytułów do przeczytania. Mowa o Ziarnie prawdy Zygmunta Miłoszewskiego. Historia opowiada o prokuratorze, któremu po wyprowadzce ze stolicy doskwiera nuda. Sprawa, po którą w końcu sięga, wstrząsa całą społecznością, przypomina zapomniane wydarzenia i głęboko pogrzebane w podświadomości traumy. To doskonały thriller psychologiczny, książka zdecydowanie warta uwagi.

To tylko niektóre książki psychologiczne, które warto przeczytać. Każda z nich będzie odpowiednią lekturą dla młodzieży nie tylko zainteresowanej psychologią, ale też pragnącej dobrze przygotować się do dorosłego życia.