Książki na prezent ślubny – podpowiadamy!

Często goście weselni są proszeni o podarowanie książek zamiast kwiatów. Pozwala to parze młodej na zbudowanie pierwszej wspólnej biblioteczki. Jak jednak wybrać książki na prezent ślubny? Czy koniecznie muszą traktować o miłości? A może warto sięgnąć po relaksujące pozycje, które umilą świeżo upieczonym małżonkom wieczorny odpoczynek? Podpowiadamy, jakie lektury warto kupić w prezencie, aby sprawić radość młodej parze.

Jaka książka na prezent ślubny? Różnorodne propozycje

Myśląc o prezencie ślubnym, goście często chcą nawiązywać do rozpoczynania przez parę wspólnego życia i pragną kupić tematyczny prezent. Książka na ślub nie musi traktować o małżeństwie: warto przemyśleć, czy kupowanie poradnika dla par w konflikcie czy lektur pogłębiających stereotypy na temat ról płciowych w małżeństwie ma sens.

Na rynku nie brakuje jednak cennych pozycji z zakresu psychologii, mądrych zbiorów esejów czy pięknych utworów o miłości. Dobra książka na prezent ślubny z takiej kategorii to np.:

  • Czuły narrator Olgi Tokarczuk. To wyjątkowa pozycja zwracająca uwagę na czułość jako koncepcję postrzegania i zachowania. Pokazuje, jak można zmienić swoje nastawienie do świata, aby podchodzić do niego z czułością i co to tak naprawdę znaczy. To próba uchwycenia niezwykle ulotnego konceptu, który może przewartościować życie.
  • Czując. Rozmowy o emocjach – to wywiady z gronem znakomitych polskich psychologów, psychoterapeutów i seksuologów na temat emocji. W każdym rozdziale Agnieszka Juncewicz wraz z ekspertem bierze na tapet jedną emocję i rozpracowuje ją w mądrej, uważnej rozmowie. Z książki można dowiedzieć się wiele o swojej emocjonalnej stronie, nauczyć się zwracać uwagę na procesy zachodzące w głowie i w ciele, a także zrozumieć lepiej zarówno partnera, jak i samego siebie czy niedojrzałe jeszcze pod względem emocjonalnym dzieci.
  • Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej opowiada o intymności w związku. Jej poradnik z 1976 roku szybko stał się bestsellerem i wciąż jest aktualny. Klasyczna pozycja, która pomaga parom otworzyć się na intymne doznania, uczy rozmawiania o cielesnym wymiarze miłości oraz eksplorowania tej sfery.
  • O kobiecie / o mężczyźnie, Lew Starowicz – autor, wybitny polski seksuolog i terapeuta par, przenosi lata doświadczenia w gabinecie na karty tej wyjątkowej pozycji. W tej książce Starowicz tłumaczy, z czym zmagają się współczesne kobiety i mężczyźni. Opisuje to w kontekście zmian społecznych, relacji, oczekiwań i ambicji. Niezwykle cenna lektura, z pewnością pomaga zrozumieć zmagania drugiej strony, ale i poszerza ogląd na współczesne nastroje społeczne.

Książka w prezencie ślubnym – propozycje związane z hobby

Chcąc idealnie trafić ze ślubnym prezentem, najlepiej zastanowić się, jakie hobby ma młoda para. Czy w wolnym czasie kochają podróżować i wędrować po górach? A może chętnie spędzają czas na gotowaniu? Podpowiadamy, co kupić miłośnikom różnorodnych aktywności tak, aby para mogła wspólnie czerpać z lektury:

  1. Kucharska książka na ślub – doskonała propozycja dla gotujących par. Fani szybkich dań będą zachwyceni z propozycji Natalii Kontraktewicz i Natalii Kusiak – The Bowl Book. Weganie i wegetarianie z pewnością ucieszą się z książek Jadłonomii, a hedoniści, którzy rozpływają się w domowych smakach, powinni poznać Sielskie smaki Olii Hercules, która popularyzuje kuchnię ukraińską.
  2. Kolekcjonerskie wydania książek fantasy – to propozycja dla miłośników fantastyki. Prawdziwi fani z pewnością docenią trylogię Władcy Pierścieni w skórzanej oprawie, czy komplet książek o Harrym Potterze w oryginale. Warto też zwrócić uwagę na pozycje łączące różne zainteresowania – np. Kuchnia Hogwartu będzie idealną propozycją dla fanów twórczości J.K. Rowling i domowego gotowania.
  3. Albumy podróżnicze, fotograficzne, sztuki – piękny album z wyjątkowymi fotografiami i atrakcyjnymi wskazówkami lub opracowaniami będzie wspaniałą pamiątką. Pamiętaj tylko, by kupić faktycznie to, co lubi para. Album ptaków czy vintage samochodów niekoniecznie spodoba się osobom, które nigdy nie interesowały się taką tematyką.