Mit o Tezeuszu – streszczenie, plan wydarzeń, charakterystyka postaci, omówienie

Mit o Tezeuszu

Mit o Tezeuszu opowiada o dzielnych czynach greckiego herosa. Przynosi nam historię młodego Tezeusza, który pokonał potwora Minotaura i uwolnił Ateny od haraczu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu mitowi, przedstawiając streszczenie, plan wydarzeń, charakterystykę postaci oraz jego rolę w kulturze.

Mit o Tezeuszu i Ariadnie – bohaterowie

W micie o Tezeuszu można wyróżnić kilka kluczowych postaci. Są to m.in.:

  • Tezeusz – mityczny heros i bohater, syn króla Aten Ajgeusa, wyruszył na Kretę, aby pokonać Minotaura.
  • Ariadna – córka króla Minosa i Pazyfae, pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu, późniejsza żona Dionizosa.
  • Minotaur – pół człowiek i pół byk powstały ze związku Pazfae i byka zesłanego przez Posejdona, zamknięty w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie.
  • Minos – król Krety, mąż Pazyfae, żądał danin od Ateńczyków, po śmierci został sędzią w Hadesie.
  • Ajgeus (także Egeusz) – król Aten, ojciec Tezeusza, widząc czarny żagiel syna, popełnił samobójstwo.

Mit o Tezeuszu – streszczenie krótkie w kilku zdaniach

Tezeusz był synem Ajgeusa i Ajtry. Wychowywała go matka. Jak tylko dorósł, postanowił udać się do Aten i odnaleźć ojca. Przybył do miasta w trudnym dla niego czasie. Składano wówczas haracz w postaci siedmiu chłopców i dziewcząt, mających stać się ofiarą Minotaura. Tezeusz postanowił udać się na Kretę i zgładzić potwora. Przed wyprawą ojciec dał mu dwa żagle: czerwony na znak jego wygranej i czarny oznaczający klęskę.

Kiedy tylko Tezeusz dotarł na wyspę, od razu zyskał miłość Ariadny, córki króla Minosa. Dziewczyna podarowała mu kłębek nici, dzięki której po zabiciu Minotaura odnalazł wyjście z labiryntu. Bohater powrócił do Aten, porzucając w czasie podróży ukochaną Ariadnę na wyspie Naksos. Zapomniał jednak zmienić żagiel na czerwony. Jego ojciec, widząc znak żałoby, popełnił samobójstwo. Tezeusz został królem Aten.

Mit o Tezeuszu – streszczenie szczegółowe

Tezeusz był synem Ajgeusa, który podbił Attykę i poślubił królewnę Trojzeny Ajtrę, by następnie ją porzucić i powrócić do Aten. Chłopiec wychowywał się u matki. Pewnego razu, gdy spędzał czas na zabawie, spotkał Heraklesa. Wojownik stał się wzorem dla małego Tezeusza. Gdy tylko dorósł, postanowił udać się do Aten i odnaleźć ojca. Przed wyprawą matka pokazała mu miecz i sandały zostawione przez Ajgeusa pod kamieniem.

W drodze bohater pokonał zbójów: Skirona, Sinnisa i Prokrustesa, którzy torturowali i zabijali podróżnych. Przed świątynią Apollina także popisał się nadludzką siłą i męstwem, podrzucając woły ponad dach świątyni. Następnie przybył do schorowanego Ajgeusa. Ojciec rozpoznał go po mieczu i sandałach. Aby przypodobać się ludowi, Tezeusz schwytał także grasującego w okolicach Maratonu olbrzymiego byka i złożył go w ofierze Apollinowi. Nie uradowało to jednak mieszkańców, ponieważ byli obecnie w żałobie. Król Minos upomniał się o haracz w postaci siedmiu młodych mężczyzn i siedmiu dziewcząt dla potwora Minotaura, składany co roku.

Chcąc wybawić ateńczyków od okrutnej ofiary, bohater postanowił udać się na Kretę i zabić potwora. Ojciec nakazał mu postawić czerwony żagiel w razie wygranej lub czarny, gdyby przegrał. Na wyprawę Tezeusz zabrał ze sobą tylko dwóch chłopców, których przebrał za dziewczyny oraz nauczył kobiecych ruchów i wdzięków. Na dworze Minosa został przyjęty przez wszystkich z wrogością, oprócz córki króla Ariadny. Dziewczyna zakochała się w nim i postanowiła pomóc w walce z Minotaurem. Podarowała mu kłębek nici, której koniec zawiązał przy wejściu do labiryntu i posuwając się w głąb, powoli rozwijał. Tezeusz znalazł potwora i zabił go, a następnie dzięki nici wyszedł szczęśliwie z labiryntu, co jeszcze nikomu dotąd się nie udało. Po wypełnieniu zadania powracał do Aten wraz z Ariadną.

Jednak na wyspie Naksos, Tezeusz porzucił kochankę i odpłynął w dalszą drogę sam. Dziewczynę odnalazł bóg wina i winnej latorośli zwany Dionizosem, a następnie poślubił. Tezeusz wracał zwycięski do domu. Zapomniał jednak zmienić żagla na czerwony. Ojciec, widząc barwę czarną, rzucił się ze skały i popełnił samobójstwo. Ateńczycy przeżywali żałobę po śmierci Ajgeusa, ale jednocześnie odczuwali radość z powodu zwycięstwa Tezeusza. Tak właśnie powstało święto Oschoforiów, w czasie którego upamiętnia się przebieranie chłopców za dziewczyny.

Tezeusz władał całym państwem greckim, zjednoczył wiele rodów i gmin attyckich w całość państwową, której stolicą uczynił Ateny oraz utrwalił pierwsze zasady republiki. Naśladując Heraklesa, król Tezeusz zapragnął podbić ród amazonek. Uprowadził królową Antiopę, z którą miał syna Hipolita. Następnie ożenił się z Fedrą. Kobieta zdradziła Tezeusza z Hipolitem i zrzuciła winę na jego syna. Tezeusz kazał więc ukarać Hipolita śmiercią.

Bohater, mając już pięćdziesiąt lat, porwał ze Sparty Helenę. Ojciec dziewczynki, król Tyndareos, najechał Ateny pod nieobecność Tezeusza i odebrał Helenę opiekunce Ajtrze, a za karę zabronił mu powracać do Aten. Tezeusz pozostał więc na wyspie Skyros, gdzie pewnego razu pośliznął się i spadł w przepaść. Jego szczątki znaleziono po tym, jak orzeł zaczął wbijać dziób i pazury w jedno miejsce,  co odczytano jako znak boski. W roku 474 p.n.e. przywieziono szczątki Tezeusza do Aten.

Mit o Tezeuszu i Ariadnie – plan wydarzeń szczegółowy

Zapoznaj się ze szczegółowym planem wydarzeń, który opisuje poszczególne momenty życia greckiego bohatera:

  1. Podbicie Attyki przez Ajgeusa i poślubienie Ajtry
  2. Porzucenie żony i powrót Ajgeusa do Aten
  3. Dorastanie Tezeusza i spotkanie Heraklesa
  4. Odepchnięcie głazu oraz zabranie sandałów i miecza
  5. Podróż Tezeusza do Aten
  6. Pokonanie Skirona, Skinnisa i Prokrutesa
  7. Udowodnienie siły przy budowie świątyni Appolina
  8. Spotkanie ze schorowanym ojcem
  9. Pokonanie byka i złożenie go w ofierze Appolinowi
  10. Wyprawa Tezeusza na Kretę
  11. Podarunek Ariadny
  12. Zabicie Minotaura przez Tezeusza
  13. Znalezienie wyjścia z labiryntu
  14. Porzucenie Ariadny na wyspie Naksos
  15. Powrót Tezeusza do Aten
  16. Śmierć samobójcza Ajgeusa
  17. Powstanie święta Oschoforiów
  18. Władanie Tezeusza
  19. Uprowadzenie królowej Antiopii
  20. Narodziny Hipolita
  21. Ożenek z Fedrą i zdrada żony
  22. Kara śmierci dla Hipolita
  23. Porwanie Heleny ze Sparty
  24. Odzyskanie dziecka przez Tyndareosa i wygnanie Tezeusza
  25. Śmierć herosa na wyspie Skyros
  26. Odnalezienie grobu Tezeusza
  27. Przywiezienie szczątek do Aten

Mit o Tezeuszu i Ariadnie – plan wydarzeń w 6 punktach

Oto krótki plan wydarzeń z najważniejszymi etapami opisywanego mitu:

  1. Haracz Ateńczyków dla Krety
  2. Przybycie Tezeusza na Kretę
  3. Podarunek Ariadny
  4. Zabicie Minotaura
  5. Ucieczka i porzucenie Ariadny
  6. Powrót Tezeusza do Aten

Charakterystyka Tezeusza

Tezeusz był uosobieniem bohaterstwa, odwagi i męstwa. Jego determinacja oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach sprawiły, że stał się jednym z najbardziej znanych bohaterów w mitologii greckiej. Charakteryzował się delikatną cerą, białymi rękoma i długimi włosami. Nosił płaszcz w kolorze czerwieni, co wywoływało czasem drwiny (naśmiewali się z niego budowniczowie świątyni Apollina). Posiadał niezwykłą siłę, która uwidoczniła się m.in. przy podniesieniu ciężkiego głazu, podrzuceniu wołów ponad dach świątyni, pokonaniu byka w okolicach Maratonu, czy też zabiciu Minotaura.

Tezeusz wykazał się również odwagą i mądrością, co nadało mu status nieustraszonego bohatera. Jednakże, pomimo swoich heroicznych czynów, bohater odznaczył się także nierozważnością, szczególnie w wywieszeniu złego koloru masztu i porwaniu Heleny. Pierwsza z tych decyzji przyczyniła się do śmierci jego ojca, a druga do jego wygnania z Aten. Porzucając zakochaną Ariadnę, pokazał swój całkowity brak serca i empatii. Mimo tych wad, Tezeusz był tylko człowiekiem i mógł popełniać błędy jak każdy inny. Bohater łączył w sobie zarówno heroiczną siłę, jak i ludzkie słabości.

Charakterystyka Ariadny

Ariadna była córką króla Minosa i Pazyfae. Bohaterka odegrała kluczową rolę w wyprawie Tezeusza na Kretę. Jej pomysł związany z kłębkiem nici umożliwił herosowi wydostanie się z labiryntu, z którego nikt inny dotychczas nie znalazł drogi powrotnej. Ariadna darzyła go ogromną miłością, dlatego bez najmniejszego namysłu porzuciła swój dom i rodzinę.

Bohaterowie mieli razem odpłynąć do Aten. Jednakże po drodze Tezeusz rozmyślił się i porzucił śpiącą księżniczkę na wyspie Naksos. Gdy tylko się obudziła i spostrzegła, że jest sama, załamała się, co świadczy o prawdziwości jej uczuć. Całym szczęściem dla dziewczyny znalazł ją Dionizos i wziął za swoją żonę. Wynagrodziło jej to wszystkie smutne chwile i ból po złym potraktowaniu przez Tezeusza. Niewątpliwie Ariadna to dobra i pozytywna postać w mitologii greckiej.

Problematyka utworu

Opisany mit ma charakter epistemologiczny, bowiem dotyczy kwestii poznania świata i samego siebie. Labirynt staje się próbą wytrwałości i odwagi oraz metaforą trudności i zawiłości życia. Tezeusz zaś jest przedstawiany jako bohater, który pokonuje potwora i ratuje Ateny od corocznego ludzkiego ofiarowania dla Minotaura. Jednak jego działania nie zawsze są czyste i moralne, co kwestionuje tradycyjną definicję bohatera.

W jaki sposób pokazano zło w micie o Tezeuszu i Ariadnie?

Mit o Tezeuszu i Ariadnie zawiera kilka elementów, które można interpretować jako ukazanie zła. Jednym z nich są działania króla Minosa. Pobierał on każdego roku od Ateńczyków haracz w postaci siedmiu młodych mężczyzn i siedmiu młodych kobiet, których następnie pożerał Minotaur. Był to przerażający stwór — pół człowiek pół byk. Powstał ze związku Pazyfae, żony Minosa, oraz pięknego byka. Zwierzę to miało stanowić ofiarę dla Posejdona, ale chciwy król złamał złożoną obietnicę i zatrzymał je dla siebie. W zemście Posejdon sprawił, że Pazyfae pokochała byka, a następnie urodziła Minotaura, którego Minos zamknął w labiryncie. Potwór ten może być odbierany jako kolejny przykład zła występującego w micie. Zło występuje także w niektórych zachowaniach Tezeusza, jak porzucenie Ariadny na wyspie Naksos, czy porwanie małej Heleny ze Sparty. 

Nawiązania w innych dziełach kultury

Mit o Tezeuszu odgrywa istotną rolę w kulturze, stanowiąc inspirację dla wielu dzieł literackich, sztuki, czy filmów. To właśnie on stanowi źródło dla powstania motywu labiryntu. Można go dostrzec w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego, gdzie labiryntem stają się moralne dylematy Rodiona Raskolnikowa oraz w „Procesie” Franza Kafki, który obrazuje labirynt systemu prawnego. Również Albert Camus w „Dżumie” ukazał owładnięte zarazą miasto Oran jako labirynt. Postać Ariadny może symbolizować motyw przewodniczki, z której inspiracje czerpał Dante w „Boskiej komedii” i Petrarka w „Sonetach do Laury”.