Mit o wojnie trojańskiej – streszczenie, plan wydarzeń, omówienie

Mit o wojnie trojańskiej

Mit o wojnie trojańskiej jest jednym z najbardziej znaczących mitów w mitologii greckiej. Opowiada on o wydarzeniach związanych z wojną trojańską, porwaniem Heleny przez Parysa i jej powrocie do Sparty, co doprowadziło do wybuchu wojny między Grekami i Trojanami. Mit ten przekazuje wiele ważnych informacji o ówczesnych wierzeniach i wartościach kulturowych, a także o charakterystyce bohaterów i ich relacjach.

Mit o wojnie trojańskiej – bohaterowie

Aby lepiej zrozumieć sedno Mitu wojny trojańskiej, warto dokładnie przyjrzeć się głównym postaciom tej opowieści. Bohaterami mitu są:

  1. Achilles – syn Tetydy i Peleusa, najlepszy grecki żołnierz. W dzieciństwie kąpany był przez matkę w rzece Styks, aby jego ciało było odporne na rany. Jednakże podczas tego rytuału, matka trzymała go za piętę, która pozostawała jego jedynym słabym punktem.
  2. Eris –  bogini niezgody. Niezaproszona przybyła na wesele w zemście, rzucając jabłko niezgody między boginie.
  3. Helena – żona króla Menelaosa. Została obiecana Parysowi przez Afrodytę.
  4. Menelaos – król Sparty, mąż Heleny.
  5. Agamemnon – naczelny wódz Greków, król Argon i Myken, brat Menelaosa.
  6. Odyseusz – rycerz z Itaki, autor podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę – konia trojańskiego.

Trojanie:

  1. Priam – król Troi. Po zdobyciu miasta przez Greków został zamordowany.
  2. Parys – syn Priama. Na polecenie Zeusa, Parys rozstrzygnął spór pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną, który wybuchł na weselu.
  3. Deifob – brat Hektora i Parysa. Po śmierci Parysa uzyskał rękę Heleny.
  4. Hektor – syn Priama, najdzielniejszy wojownik trojański, walczył o swoją rodzinę i ojczyznę.
  5. Kasandra – wieszczka trojańska, przewidziała klęskę Troi.
  6. Laokon – trojański wróżbita. Razem z dwoma synami stanowczo sprzeciwiał się przyjęciu konia do miasta, lecz z odległych fal morskich wyłoniły się dwa ogromne węże, które zadusiły mężczyzn.

Mit o wojnie trojańskiej – streszczenie krótkie

Na weselu księcia Peleusa i bogini Tetydy pojawia się Eris, bogini niezgody, przynosząc ze sobą złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”. Rodzi to konflikt między Ateną, Afrodytą i Herą. Każda z nich pragnie być uznana za najpiękniejszą kobietę. Aby rozstrzygnąć spór, wybrano Parysa, przystojnego pasterza i syna króla Troi. Boginie obiecały mu nagrody za dokonany wybór: Hera władzę, Atena mądrość, a Afrodyta obiecała mu Helenę, żonę króla Sparty. Pasterz nie wahając się, oddał złote jabłko Afrodycie. W trakcie igrzysk w Troi Parys zwyciężył, co zapewniło mu miejsce na dworze. Parys, w towarzystwie dworzan, udał się do Sparty, aby zabrać Helenę. Król Sparty go gościł z szacunkiem, ale Parys porwał jego żonę. To wydarzenie wstrząsnęło całym starożytnym światem. Agamemnon, brat Menelaosa, poprowadził wojska przeciwko Troi. Odyseusz i Menelaos zostali wysłani, aby odzyskać Helenę, lecz gdy odmówiono jej oddania, wybuchła wojna. 

Mit o wojnie trojańskiej – streszczenie szczegółowe

Wesele Tetydy i Peleusa było uroczystym wydarzeniem, które zgromadziło bogów, herosów i śmiertelników z całego świata. Niestety, pominięto zaproszenie dla Eris – bogini niezgody, gdyż Zeus zdecydował odrzucić jej prośbę. Eris postanowiła się zemścić, rzucając między bawiących się gości jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”. Pojawił się konflikt pomiędzy trzema zazdrosnymi boginiami: Ateną, Afrodytą i Herą, które ubiegały się o miano najpiękniejszej. Rozstrzygnięcie sporu przypadło Parysowi, młodemu pasterzowi, któremu każda z bogiń starała się przekupić. Atena obiecała mu wielką mądrość, Hera ogromne bogactwo, a Afrodyta najpiękniejszą spośród śmiertelniczek – Helenę. Parys, zwabiony obietnicą pięknej kobiety, przyznał jabłko Afrodycie.

Parys powrócił do Troi, gdzie wygrał igrzyska i zaproszony został na dwór królewski. Wówczas ujawniono jego prawdziwą tożsamość. Matka Parysa kilka dni przed jego narodzeniem, miała proroczy sen, w którym wróżbici przepowiadali, że dziecko będzie kluczowym czynnikiem w upadku Troi. W związku z tym zdecydowano, że należy je oddać pasterzowi Agelaosowi, aby ten porzucił chłopca w górach. Mimo to Agelaos nadał chłopcu imię Parys i wychowywał go razem ze swoimi własnymi dziećmi. Król Priam przyjął go z powrotem pod swój dach. Jako syn królewski, Parys udał się do Sparty na dwór Menelaosa, gdzie przebywała Helena, obiecana mu przez Afrodytę. Za sprawą podstępu Parys porwał Helenę, co wywołało ogromną złość Menelaosa, który żądał jej zwrotu siłą, gdy prośby nie przynosiły skutku. Armie Menelaosa szykowały się do wojny, a przepowiednia głosiła, że Troja nie padnie bez udziału Achillesa. Matka Achillesa ukryła go przed wojną między córkami królewskimi, jednak odnalazł go Odyseusz i przekonał do udziału w walce.

Oblężenie Troi trwało dziesięć lat, a wynik bitwy wahał się między stronami. W dziesiątym roku wojny, Apollo zesłał zarazę na grecki obóz za porwanie córki jego kapłana Chryzesa. Wywołało to gniew Achillesa, który odmówił dalszego udziału w wojnie. Kłótnia między nim a Agamemnonem doprowadziła do tragedii – Achilles pożyczył swoją zbroję przyjacielowi Patroklosowi, który zginął z rąk Hektora. Gniew Achillesa osiągnął zenit, gdy ten zabił Hektora w pojedynku. Wizyta zrozpaczonego ojca Hektora, Priama, u Achillesa skłoniła go do wydania ciała syna.  Achilles zginął, trafiony strzałą Parysa w piętę. Niebawem również Parys stracił życie, a Helena została wydana za Deifoba.

W międzyczasie Odyseusz i Diomedes dokonali kradzieży posągu Ateny z Troi, będącej częścią spisku mającego zakończyć wojnę. Grecy pozornie opuścili Troję, lecz Odyseusz wpadł na pomysł podstępu. Budowa konia trojańskiego była kluczowym elementem spisku, który Trojanie przyjęli jako dar, pomimo ostrzeżeń kapłana Laokoona i wróżki Kasandry.  Po wprowadzeniu konia do Troi, rycerze ukryci w jego wnętrzu otworzyli bramy, umożliwiając Grekom zdobycie miasta. W wyniku rzezi Trojan wielu bohaterów zginęło, zaś Troja legła w gruzach. Deifob został zgładzony przez Menelaosa. Po zakończeniu wojny, Afrodyta pogodziła Helenę i Menelaosa.

Mit o wojnie trojańskiej – plan wydarzeń

  1. Wesele Tetydy i Peleusa.
  2. Rzucenie jabłka niezgody przez boginię Eris.
  3. Konflikt trzech bogiń – Ateny, Afrodyty i Hery o miano najpiękniejszej.
  4. Afrodyta obiecuje Parysowi ślub z Heleną, żoną Menelaosa.
  5. Zwycięstwo Afrodyty dzięki Parysowi.
  6. Powrót Parysa do Troi.
  7. Parys wygrywa igrzyska.
  8. Wyprawa Parysa do Sparty.
  9. Porwanie Heleny przez Parysa.
  10. Przepowiednia, bez Achillesa Troja nie zostanie zdobyta.
  11. Ukrycie Achillesa przez matkę.
  12. Odnalezienie przez Odyseusza Achillesa.
  13. Cisza morska.
  14. Dotarcie wojsk w okolice Troi.
  15. Odprawa posłów greckich. Odmowa wydania Heleny przez Trojan, Odyseuszowi i Menelaosowi.
  16. Wybuch wojny trojańskiej.
  17. Zesłanie zarazy w greckim obozie przez Apolla w dziesiątym roku wojny za porwanie córki jego kapłana Chryzesa.
  18. Kłótnia Agamemnona z Achillesem o Bryzeidę.
  19. Odmowa Achillesa udziału w wojnie.
  20. Pożyczenie zbroi Achillesa przyjacielowi Patroklosowi.
  21. Zabicie Patroklosa przez Hektora.
  22. Gniew Achillesa.
  23. Śmierć Hektora w pojedynku z Achillesem.
  24. Wizyta ojca Hektora Priama u Achillesa w celu wydania ciała syna.
  25. Śmierć Achillesa w wyniku ugodzenia strzałą w piętę przez Parysa.
  26. Śmierć Parysa.
  27. Wydanie Heleny za Deifoba.
  28. Kradzież posągu Ateny z Troi przez Odyseusza i Diomedesa.
  29. Pozorne opuszczenie Troi przez Greków.
  30. Pomysł Odyseusza na spisek.
  31. Budowa konia trojańskiego.
  32. Ukrycie się wojowników we wnętrzu konia.
  33. Podarowanie konia trojańskiego Troi jako nagrodę.
  34. Wprowadzenie do miasta konia, mimo protestów Laokoona i wróżby Kasandry.
  35. Otworzenie bram Troi przez rycerzy ukrytych we wnętrzu konia.
  36. Rzeź Trojan.
  37. Powrót bohaterów do Grecji.
  38. Zamordowanie Deifoba przez Menelaosa.
  39. Pogodzenie małżeństwa przez Afrodytę.

Jaka jest problematyka tego mitu?

Mit o wojnie trojańskiej opowiada o jednym z najbardziej znaczących starożytnych konfliktów. Historia ta ukazuje ludzi o wielkiej odwadze, którzy są również wyjątkowo uparci. Bez względu na racje, obie strony walczą z determinacją o zwycięstwo. W micie widoczne jest ingerowanie bogów w losy ludzkości. Ich wpływ nie kończy się na stworzeniu świata, lecz trwa, a kluczowe wydarzenia są pod ich kontrolą. To także historia sprytu, który decyduje o triumfie. Historia wojny trojańskiej przypomina o lekkomyślności i nadmiernym zaufaniu, które mogą prowadzić do tragedii. Mieszkańcy Troi ignorują ostrzeżenia kapłana i wieszczki, którzy zakazują wprowadzenia do miasta konia trojańskiego.

Nawiązania do mitu w innych utworach

Mit o wojnie trojańskiej to jedna z najważniejszych bohaterskich opowieści Greków. Wpływ mitu na sztukę, literaturę i kulturę jest niezmiernie znaczący. „Iliada” Homera uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł literackich w dziejach ludzkości. Opowieść o Troi została wielokrotnie adaptowana i reinterpretowana w różnorodnych formach sztuki, obejmując dramat, literaturę oraz filmy. Eneida” Wergiliusza przesiąknięta jest mitologicznymi elementami związanymi z wojną trojańską, co czyni ją niezwykłym dziełem literackim o bogatej symbolice i głębokim znaczeniu kulturowym. Wergiliusz w swoim poemacie opowiada o legendarnych wydarzeniach związanych ze zdobyciem i zburzeniem Troi, w tym słynną historię związana z Końskim Trojańskim. Główny bohater, Eneasz, pod wpływem zjawy Hektora, decyduje się na ucieczkę z płonącego i grabionego miasta wraz z ojcem Anchizesem, synem Askaniuszem i żoną Kreuzą. Niestety, Kreuza ginie po drodze, ale jej zjawa później ukazuje się Eneasowi, nakazując mu kontynuowanie podróży do Italii.

„Trojanki” to niezwykła tragedia grecka autorstwa Eurypidesa, która ukazuje zagładę Troi. W dziele tym trojańskie kobiety znajdują się w niewoli greckiej. Eurypides w sposób poruszający przedstawia cierpienia i tragedie kobiet, które straciły wszystko w wyniku upadku Troi. Tragedia ta nie tylko rysuje obraz zniszczenia miasta, ale również głębokiej ludzkiej traumy i bezsilności w obliczu okrutnych losów.