Najlepsze horrory literackie

Czy lubisz książki, podczas czytania których Twoje serce mocniej bije, oddech przyspiesza, a każdy najmniejszy szelest wokół wywołuje u Ciebie strach? Przenieś się do świata potworów, mordujących z zimną krwią złoczyńców, wampirów i dziwnych stworzeń lub zbliż się do samego Diabła. Oto najlepsze horrory literackie według czytelników, które sprawią, że zaśnięcie nie będzie już takie łatwe.

Smętarz dla zwierzaków – Stephen King

Horrory literackie zapewne nigdy nie byłyby takie same, gdyby nie wpływ jakie wywarła na nie twórczość króla horrorów, Stephena Kinga. Ta wydana po raz pierwszy w 1983 roku książka o wydarzeniach rozgrywających się w Ludlow, do którego przeprowadza się młody lekarz, jest obowiązkową pozycją dla fanów horrorów. Spokój głównego bohatera zakłócają dziwne zjawiska, które wydają się być powiązane z „smętarzem” dla zwierząt domowych, który znajduje się w Ludlow.

Carrie – Stephen King

Jak na króla horrorów literackich przystało, w zestawieniu nie mogła znaleźć się tylko jedna książka Kinga. Carrie to debiutancka powieść pisarza, która utorowała jego drogę na szczyt. Książka doczekała się nawet adaptacji filmowych. Jest to dobra pozycja do rozpoczęcia swojej przygody z książką o horrorach, ze względu na dość skompensowaną akcję.

Tytułowa Carrie jest prześladowana w szkole, a jej matka, religijna fanatyczka, zrobi wszystko, by uchronić jej niewinność. Kiedy mimo zakazów matki Carrie wybiera się na szkolny bal, sprawy przyjmują niespodziewany obrót, a Carrie zgotuje swoim rówieśnikom prawdziwe piekło.

Terror – Dan Simmons

W tej książce o horrorze, który naprawdę rozegrał się wiosną 1845 roku, kiedy to dwa okręty Brytyjskiej Marynarki wyruszyła na Arktykę w podróż badawczą, znajdziemy dużą dawkę grozy. Niezwykle obrazowe opisy Dana Simmonsa pozwalają czytelnikowi przenieść się razem z bohaterami na mroźną Arktykę. Simmons wykorzystał informacje z wypraw poszukiwawczych, plotki oraz opowieści tubylczych plemion i stworzył niezwykłą historię, przybliżając, co stało się z załogą dwóch okrętów.

Zew Cthulhu – H.P. Lovecraft

To zbiór pięciu opowiadań, które trzymają w napięciu od początku do końca. Fani fantasy i książek o horrorach z pewnością zakochają się w powieściach Lovecrafta, pełnych dziwnych stworów. Język autora jest bardzo specyficzny: pełen bluźnierstw, archaizmów. Lovecraft stworzył w opowiadaniach swój własny świat i opowiada o jego rządzących nim zasadach. Tam czai się zło, które przy odpowiednim układzie planet odzyska panowanie nad światem.

Dziewczyna z sąsiedztwa – Jack Ketchum

To obowiązkowa pozycja w kategorii horrory literackie, która wstrząśnie czytelnikiem, pokazując mu rodzące się w ludzkim umyśle szaleństwo. Czytając powieść, obserwujemy proces rozszerzania się tego szaleństwa na inne osoby, sprowadzając na nie ból i cierpienie.

Dwie siostry mieszkają w zimnej, wilgotnej piwnicy, a kiedy ich ciotka wpada w szał, dziewczynki stają się jej ofiarami. Jej trzej synowie oraz sąsiedzi zdają się ulegać szaleństwu kobiety. Czy znajdzie się ktoś, kto dziewczynkom pomoże?

Drakula – Bram Stoker

Kiedy Bram Stoker opublikował swój horror literacki w 1897 roku, wprawił w osłupienie czytelników, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z tego rodzaju powieścią. Jej bohater, Jonathan Harker, wyrusza na spotkanie z hrabią Draculą w Transylwanii. Po przyjeździe okazuje się, że hrabia ma swoje przerażające tajemnice, zagrażające życiu jego gościa. Kim tak naprawdę jest hrabia Dracula? Czy Jonathanowi uda się wrócić do czekającej na niego w Anglii narzeczonej?