Syndrom gotującej się żaby – co to jest? Jak go rozpoznać?

Syndrom gotującej się żaby

Czym jest syndrom gotującej się żaby?

W psychologii istnieje metafora znana jako „syndrom gotującej się żaby”. Na jej temat po raz pierwszy wypowiedział się francuski pisarz i filozof Olivier Clark. Żaba to zwierzę zmiennocieplne. Potrafi dostosowywać temperaturę ciała do temperatury otoczenia. Gdy wrzucimy ją do garnka z zimną wodą, którą następnie będziemy podgrzewać, to żaba zacznie dostosowywać temperaturę swojego ciała do temperatury wody. Jednak każda taka reakcja i utrzymanie nowego stanu będzie wymagało od niej wydatku energii. Gdy temperatura wody zacznie się zbliżać do zabójczej dla płaza granicy zagotowania, to żaba nie będzie już miała energii, aby wyskoczyć z garnka z gorącą wodą i ugotuje się. Przyczyną śmierci żaby jest więc nie tylko wrzątek, ale odwlekanie decyzji o wydostaniu się z niekomfortowej dla niej sytuacji. 

Podobnie jak żaba w garnku, próbujemy dostosować się do stopniowych zmian w otaczającej nas sytuacji, wykorzystując niekiedy całą swoją energię, ale w dłuższej perspektywie ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Takie zmiany zachodzą powoli i nie są bardzo wyraźne, przez co mogą one nie wzbudzać naszego niepokoju i nie stanowić żadnego kluczowego bodźca, który wywoła jakiekolwiek reakcje lub sprzeciwy. Syndrom gotującej się żaby najczęściej występuje w relacjach zawodowych, partnerskich i rodzinnych.

Jak rozpoznać syndrom gotującej się żaby?

Rozpoznanie syndromu gotowanej żaby jest kluczowe, ponieważ umożliwia zdobycie świadomości swojej sytuacji i podejmowanie kroków mających na celu uniknięcie wypalenia zawodowego czy toksycznych relacji, które mogą prowadzić do długoterminowych negatywnych konsekwencji. Typowe objawy syndromu gotującej się żaby w różnych obszarach życia to:

  • bierność reakcji na stopniowe narastanie problemów,
  • przyzwyczajanie się do niewłaściwych warunków,
  • tolerowanie nieodpowiedniego lub szkodliwego zachowania,
  • trudność w zauważaniu subtelnych zmian,
  • poczucie bezradności lub braku kontroli w danej sytuacji,
  • zmiana swoich standardów lub oczekiwań,
  • ignorancja ostrzeżeń i sygnałów alarmowych (np. w kwestii zdrowia).

Przyczyny syndromu gotującej się żaby

Syndrom gotującej się żaby może mieć różnorodne przyczyny, które mogą być zarówno indywidualne, jak i społeczne. Oto kilka głównych czynników przyczyniających się do tego syndromu:

  • brak świadomości o stopniowych zmianach w swoim otoczeniu lub sytuacji,
  • przyzwyczajenie do pewnych warunków życia lub pracy, które wydają się normalne lub trwają już długo,
  • opór przed zmianami i unikanie podejmowania działań,
  • brak asertywności,
  • niedoszacowanie ryzyka i potencjalnych zagrożeń,
  • zbyt długie tolerowanie nieodpowiednich zachowań,
  • brak wsparcia społecznego,
  • chęć przypodobania się komuś za wszelką cenę,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • zaniedbywanie własnych potrzeb i zdrowia,
  • brak umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Jak leczyć syndrom gotującej się żaby?

Ciężko znaleźć receptę na pozbycie się tego problemu, dlatego dużo lepiej mu zapobiegać niż leczyć i w odpowiednim momencie wyskoczyć z garnka! Sprawdzona będzie tutaj wzmożona czujność, poczucie własnej wartości, asertywność oraz racjonalne podejście do stosunków zawodowych, partnerskich lub rodzinnych.

Jeśli wydaje Ci się, że nie masz już siły, by wyprostować swoje sprawy, nie wahaj się prosić o pomoc psychologa lub psychoterapeutę. Spotkania ze specjalistą ułatwią Ci podejmowanie właściwych decyzji, pozwolą na dojście do równowagi, zregenerowane siły oraz odkrycie samego siebie na nowo.

Syndrom gotującej się żaby w pracy

Syndrom gotowanej żaby w pracy najczęściej występuje w dużych korporacjach i firmach, które przechodzą transformację. W takich miejscach kluczowe jest szybkie osiąganie wyników, co przekłada się na ogromną presję ze strony przełożonego, której nie wszyscy potrafią podołać. Innymi szkodliwymi sytuacjami w pracy bywają niezdrowe relacje z szefostwem lub współpracownikami, mobbing, nadmiar obowiązków oraz nowe zadania, które często nie są dostosowane do naszej profesji. 

Wielu pracowników tkwi w takiej niezdrowej bierności, ponieważ odczuwa obawy związane ze zmianą i znalezieniem nowej pracy. Ważna jest dla niego stabilność i wypłata na czas, dlatego nie umie postawić granicy. Aby nie skończyć jak ugotowana żaba, warto umieć postawić granicę i odejść z toksycznej pracy na czas.

Syndrom gotującej się żaby w związku

W związku, syndrom gotującej się żaby przejawia się w sytuacji, w której jedna lub obie strony stopniowo tolerują coraz gorsze warunki lub zachowania partnera, zamiast reagować na nie i podejmować działania mające na celu poprawę sytuacji. Może to obejmować ignorowanie problemów, przemoc emocjonalną lub fizyczną, brak komunikacji, czy też obojętność na relację. Ofiary toksycznego związku trwają w nim, zakładając, że dadzą sobie radę i zmienią zachowanie partnera. Wierzą, że tak trzeba i nie ma innego wyjścia, niż dostosowanie się do panującej sytuacji. Bywa też, że obawiają się pozostać samemu.

Jeśli pozwalamy na to, by ktoś wykorzystywał nas fizycznie, duchowo czy umysłowo, to będzie to robił, dopóki nie zareagujemy. Walka z syndromem gotującej się żaby w związku wymaga świadomości obecności problemu i gotowości do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji. To może obejmować otwartą i szczerą rozmowę z partnerem, ustalenie granic i oczekiwań wobec siebie nawzajem, podejmowanie wspólnych działań w celu rozwiązania problemów, czy też udanie się na terapię. W przypadku braku widocznej poprawy może być konieczne podjęcie decyzji o rozstaniu.

Syndrom gotującej się żaby w rodzinie

Syndrom gotującej się żaby w rodzinie może oznaczać sytuację, w której rodzina stopniowo dostosowuje się do coraz bardziej toksycznych lub problematycznych wzorców zachowań, nie zdając sobie sprawy z ich stopniowego pogarszania się. Zaniedbanie emocjonalne, przemoc domowa lub inne patologiczne zachowania stają się normą, a członkowie rodziny godzą się na nie, nie reagują, nie zwracają uwagi, przymykają oko. Co więcej, szukają racjonalizacji danej sytuacji, nierzadko uciszając emocje poprzez stwierdzenia, że „przecież to moi bliscy”. Próbują przy tym niemal na siłę doszukiwać się dobrych, pomocowych intencji.

Walcząc z syndromem gotującej się żaby w rodzinie, istotne jest podjęcie świadomych działań mających na celu przerwanie tego cyklu i zapewnienie wszystkim członkom rodziny bezpiecznego i zdrowego środowiska. Może to wymagać m.in. szczerej i otwartej rozmowy, wsparcia emocjonalnego, wyznaczenia granic, monitorowania postępów, czy też wsparcia terapeutycznego.