Zakładki do książek w niecodziennych odsłonach

Każdy mol książkowy powinien posiadać spory zapas zakładek do książek. Kto czyta dużo, ten często gubi zakładki. Jest to jedno z podstawowych, niepisanych praw czytelniczych! Sprawdź, jak możesz samodzielnie zrobić kreatywne zakładki do książek!

Zakładki do książki często się gubią, a jest to niezwykle praktyczna rzecz, bo pozwala szybko odnaleźć się w lekturze. Na pewno często wydawało Ci się, że dokładnie pamiętasz na której stronie skończyłeś czytać… ale potem traciłeś sporo czasu, żeby dokładnie zorientować się, gdzie skończyłeś lekturę.

Zakładki przydają się też w przypadku książek, które odkładamy na półkę i do których chcemy później wrócić. Czy zakładki do książek musimy koniecznie kupować w sklepie? Jak zrobić zakładkę do książki dla dzieci i jak wykorzystać potencjał starych rzeczy, które mamy w domu?

Jak zrobić zakładkę do książki dla dzieci?

Zacznijmy od najmłodszych czytelników, którzy swoją przygodę z literaturą dopiero rozpoczynają. Świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z pociechą będzie przygotowanie narożnych zakładek origami z kolorowego papieru.

Składniki na idealne zakładki do książki

 • Kolorowy papier z bloku,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • klej,
 • dobry humor!

Kolorowe zakładki do książek krok po kroku

 1. Wybierz wspólnie z dzieckiem kolorowy papier z bloku.
 2. Naszkicuj na kartce bloku równoboczny trójkąt o bokach 6 cm. Pogrub delikatnie jego krawędzie.
 3. Obok każdego z trzech boków dorysuj kolejne, identyczne trójkąty, cieńszą kreską.
 4. Zabierz się za wycinanie narysowanego kształtu.
 5. Po wycięciu, złóż trójkąty – te, które dorysowałeś / łaś powinny nachodzić na pierwszy trójkąt od którego zaczynałeś / łaś rysowanie.
 6. Górny trójkąt posmaruj klejem, a następnie złącz go z podstawą.
 7. Pozwól dziecku dodać własne dekoracje do zakładki książki.
 8. Gotowe!
 9. PS kieszonki nie zaklejaj – zakładka będzie idealnie pasować na róg książki.

Kreatywne zakładki do książek nie tylko dla dzieci

Kto raz był w potrzebie, ten wie, że zakładkę do książki można zrobić z wszystkiego. Może to być stary paragon ze sklepu, skasowany bilet z komunikacji miejskiej lub fragment skserowanego na studia artykułu naukowego.

Kreatywne zakładki do książek wcale nie muszą być skomplikowane.

Jeśli masz w domu:

 • stare magazyny i czasopisma, najlepiej w błyszczącym papierze,
 • stare foldery reklamowe, katalogi, a nawet ulotki,
 • zużyte, tekturowe teczki,
 • zapisane zeszyty, które planowałeś wyrzucić na śmietnik,
 • pocztówki, które nie mają dla Ciebie wartości sentymentalnej

… i tak naprawdę wszystko, co jest papierowe, w miarę twarde, to jesteś na najlepszej drodze, żeby stworzyć prawdziwie kreatywne zakładki do książek. Zabaw się w prawdziwego postmodernistę i pop-artowego wirtuoza. Stwórz kilka szablonów zakładek i zabierz się za wycinanie! Do  całej zabawy potrzebujesz jedynie nożyczek.

Zakładki do książek, które są ręcznie robione sprawią Ci masę frajdy. A dzięki temu, że wykorzystasz, to, co masz w domu, dołożysz miniaturową cegiełkę na rzecz proekologicznych działań. Nie musisz kupować nowych zakładek do książek. Gwarantujemy Ci, że masz w domu takie zapasy makulatury, że na pewno zrobisz komplet zakładek dla siebie, swojej rodziny, a nawet bliskich.

Do dzieła!